Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Арагорн - помощ

+2
Marokoko
Eti
6 posters

Страница 1 от 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Арагорн - помощ Empty Арагорн - помощ

Писане by Eti Сря Мар 11, 2015 9:03 pm

Re: ПОМОЩ !!!!!
Писане by АРАГОРН Today at 3:42 pm

Здравейте! Имам нужда от помощ. От година и половина имам игуана - момче. Всичко вървеше добре до деня в който не реши да излезе и да се поразходи сам навън. Нямаше го от 28.02.2015г. късния следобед на 04.03.2015г. Намерихме го полужив. Отидохме на лекар в ЦВК - направиха рентген, вливка но не можаха да му вземат кръв. Изписаха и деган за три дни. Като го прибрахме се опитваше да похапва, но сега вече се храним защото не иска да яде сам. Казаха, че е пълен с газове, много е подут. Да ама той откакто се е прибрал не е пишкал, няма и ако, не е жизнен. Всичко което правим е насила. Дадох му и еспумизан на капки в продължение на ден и половина сутрин и вечер по 25 капки с малко вода. Правим и топли вани - насилвам го да плува и да се движи. За съжаление нищо не помага. Той е издут и не ходи по нужда. Храня го вечер по малко - каша от банан, зелен боб, давам и по една спринцовка от 10 мл на ден вода. Притеснението ми е, че аз тъпча отгоре, а той не изкарва нищо отдолу. Моля, дайте съвет как да му помогна!!!

АРАГОРН

Posts: 1
Join date: 08.03.2015
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Сря Мар 11, 2015 9:07 pm

Не го хранете, като не може да се изхожда, ВЛОШАВАТЕ ПОЛОЖЕНИЕТО. Най-вероятно се касае за фекално запушване, става така при ниски температури. Нека си седи на топло. Засега не правете нищо повече, ще се консултираме с лекар специалист и ще ви пишем. Къде навън? Извън апартамента ли?


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 11, 2015 9:41 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Сря Мар 11, 2015 9:08 pm

ПРАТЕТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО РЕНТГЕНОВАТА СНИМКА. НА ТЕЗИ ДВА ИМЕЙЛА - [You must be registered and logged in to see this link.]   ;   [You must be registered and logged in to see this link.]
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Eti Сря Мар 11, 2015 10:20 pm

ДА, за мен е много важно да уточним къде е това "навън". Важно е. Както пише Марококо спрете да го тъпчете, поне засега.

Бананът въобще не е добра храна за игуана, зеленият боб се дава ограничено за мъжките игуани. Напишете ни малко повече за начина отглеждане - терариум, калций, температура, храна, УВБ лампа. Колко е голяма игуаната. Няма да е лошо да пуснете снимки и на самото животно.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Чет Мар 12, 2015 8:46 am

За съжаление рентгеновата снимка остана в Централната ветеринарна клиника. Но ще направя всичко възможно да направим нова или да си вземем тази която имаме. Арагорн го взехме септември месец 2013 г. от терарист, който каза, че тогава е бил на около два месеца. Калций му давах всяка сутрин, температурата му в терариума е около 28-31 градуса, ума УВБ лампа която му свети през деня. Има легенче с вода в което се къпе и върши нуждите си. По отношение на храната се старая да е разнообразна - рукула, листа от репички, грах, зелен боб, глухарчета /само цветовете/, пащърнак /който въобще не обича/, моркови /понякога, които също не обича/, тиквички, помело, диня /която обожава/, бамя, айсберг, маруля /но не като основно ядене/. Обича да се разхожда по стаите в къщата, но за жалост това НАВЪН е двора и съседните къщи. Намерихме го на третия етаж на перваз на съседна къща. Това означава, че около 5 дни той е живял при изключително ниски температури /най вероятно около комини на къщата за да оцелее/. Снимка ще пратя но по-късно, тъй като сега съм на работа. Всяка сутрин и вечер откакто го намерихме правим вани с топла вода около 30 градуса и масаж на коремчето. Давах му и 25-30 капки Еспумизан и във вторник се беше изходил малко, коремчето му беше поомекнало, беше жизнен, не се спаря да ходи по стаите и да се перчи пред огледалото. Но в сряда вече не беше същия - като го извадя от терариума гледа да се скрие накъде. Да продължавам ли да му давам Еспумизан, в листовката пише, че е добър за кърмачета. От клиниката ни изписаха Деган за три дни, приема на който приключи в понеделник вечерта. Еспумизан му давам от неделя вечерта, понеделник - сутрин и вечер, вторник -сутрин, сряда - вечер и днес сутринта също му дадох. Благодаря за бързата Ви намеса. Дано го спасим!!!

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Eti Чет Мар 12, 2015 10:52 am

Много съжалявам за станалото, но ще помогнем с каквото можем. За да искаме мнение от специалист трябва да представим снимката. Обади се по телефона на ЦВК и помоли да ти я пратят на мейл, мисля, че са го правили. Още довечера ще се консултираме с доктора, но трябва да се даде снимката. Ако под лампата е 31 градуса, това е много малко. Под лампата трябва да е 40-45 градуса, за да може животното да се натопли както трябва. На глухарчето се дават основно листата, а за моркови, айсберг, маруля - направо забрави. Ще се молим за мъника да се оправи.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 11:52 am

От ЦВК пращат снимките, няма никакъв проблем. На мен са ми пращали много пъти. Просто се обади по телефона и кажи датата и номера на пациента. Еспумизан и на мене ми се е налагало да давам, но ми се струва, че тук ще се наложи по-сериозна намеса. Поне го облекчава и не може да навреди. 25 капки не са нищо обаче, обичайната дозировка е 1-2 мл/кг телесна маса - 1, а може и 2 пъти на ден, аз и не знам колко е голям гущерът... Дай му ако искаш, докато чакаме отговора на специалиста и го дръж на топличко, друго не можеш да направиш. В никакъв случай не го храни! Най-важно е снимката, за да има информация за доктора, а не да се налага да се врачува. За Дегана не знам нищо, но специалист ни е обяснявал, че при игуаните не действат обичайните препарати и даже се е налагало да търсим от чужбина.

За храненето и температурите има какво да коригираш, Ети е права, ама това е на по-късен етап, нека първо се оправи. Имаме [You must be registered and logged in to see this link.] на сайта, много са удобни и всички ние ги ползваме, защото не може всичко да се помни. Цитрусите не са добре. Като цяло плодовете са само за добавка, въпреки че те ги обожават, но не стават за основно. Иначе започват проблеми. Все едно да храниш дете само с шоколад...


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Мар 12, 2015 6:29 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 12:02 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] - и тя по-натам ще ти трябва... Всъщност пиша ти тези глупости, защото вярвам и се надявам, че ще се оправи.


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Мар 12, 2015 1:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Чет Мар 12, 2015 12:48 pm

Благодаря за подкрепата. Таблиците ги разгледах обстойно още преди доста време и наистина са полезни. Опитвам се да се съобразявам с тях, но и да го глезя с това което предпочита да похапва. От ЦВК бяха много любезни и ми обещаха още преди час да ми изпратят рентгеновата снимка. Ще почакам и щом я получа веднага ще я кача. Благодаря!

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 1:06 pm

Дай я и на мейл, за да му я пратим, ако я сваляме от тук ще се влоши качеството.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 1:21 pm

И друго се сетих - не му се шашкай засега, от тези газове много ги боли. Моята игуана прави газове при бременност, по ред причини. И като стане това, не само не яде, ми не може да я пипнеш, пази си корема, сменя си цвета чак. Изглежда страшно просто, първия път си помислих, че умира. Това просто е много болезнено. За това помага Еспумизанът за бебета. Но ние поне не минахме само с това. После ни назначиха и други процедурки. Ще изчакаме да каже докторът...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Чет Мар 12, 2015 3:05 pm

Имам добра новина. Сега ми се обади детето и каза, че Арагорн доволно е поомазал всичко с акита и коремчето му е поомекнало. Дано е тръгнал да се оправя. Аз все още си чакам рентгеновата снимка от ЦВК, тъй като лекаря бил много зает. Щом я получа я пращам веднага. А дали е пишкал..... Миличкия ми малчо.

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Eti Чет Мар 12, 2015 3:22 pm

Аз поне до сега не съм виждала само ако без малката нужда Wink обратното обаче има.

но и да го глезя с това което предпочита написа:

Това не е добре. Те, както и хората предпочитат вредните неща и мразят полезните. Кучето ми например, обожаваше бира но не му давах. Всичко което не е ОК за тях с времето дава последствия и то лоши. Най-лошото обаче е, че когато вече има видими симптоми обикновено е много късно.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 4:05 pm

БРАВО на малкия лайнар! А малко глезотии, в рамките на разумното, са си позволени... Те не му дават кифтета все пак... Нека маже Малчо! Замръзнал му е бил гъзецът, от това е най-вероятно. При тях е често срещано да се получи запушване от ниски температури, в комбинация с недостиг на Калций. Тук има един тънък момент - може да давате калций и пак да има недостиг. Казваш, че имате УВБ, но на колко време е? Тук са често срещани гафовете - лампите се сменят на 6 месеца. Иначе се "изхабяват" и не са ефикасни. Това лично сме го измервали! И тогава и да даваш и да не даваш калций е все тая. Затова редовно сменяйте УВБ лампата. Лятото го извеждайте да се попече и на естествена слънчева светлина, незаменима е. Също така, дори без да излиза навън, същата ситуация може да се повтори, отново предизвикана от ниски температури, дори и вкъщи. Една нормална температура в стаята за тях е недостатъчна, затова сведете разходките до около 1 час на ден през зимата.


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Мар 12, 2015 4:17 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 4:08 pm

Пащърнак никоя игуана не обича и много му се цупят, НО свикват. По малко като се настърже и редовно, смесено с другото, е добре. За зимата също добра храна е настърганата оранжева тиква и настъргано [You must be registered and logged in to see this link.].
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Чет Мар 12, 2015 4:21 pm

Лятото излиза, когато грее слънце към терариума, той е отгоре и се препича, сутрин пък е на леглото защото там пече. Общо взето когато съм си у дома дебнем слънцето Smile Smile Smile И след ентото ми позвъняване на ЦВК аз все още нямам снимка, а само обещания. Мислите ли, че е редно да му дам за вечеря още малко настърган пащърнак или тиква с капки Еспумизан. УВБ лампата ми е на близо година и когато питах в магазина ми казаха, че на година - година и половина трябва да се сменят.

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 4:26 pm

АРАГОРН написа:Лятото излиза, когато грее слънце към терариума, той е отгоре и се препича, сутрин пък е на леглото защото там пече. Общо взето когато съм си у дома дебнем слънцето Smile Smile Smile И след ентото ми позвъняване на ЦВК аз все още нямам снимка, а само обещания. Мислите ли, че е редно да му дам за вечеря още малко настърган пащърнак или тиква с капки Еспумизан. УВБ лампата ми е на близо година и когато питах в магазина ми казаха, че на година - година и половина трябва да се сменят.

Имай предвид, че УВБ-то не минава през стъкло!! Аз също не знаех и си мислех, че на затворен прозорец си го ползва... Сега имаме клетка на балкона. Варианти много, може и мрежа на прозореца. Но УВБ лампата ти е за смяна. Те пишат, че трайността им е 1 година, но за жалост не е верно. НИКАКВО ЯДЕНЕ ДНЕС, САМО ГО НАТОВАРВАШ. Те могат дълго да не ядат и нищо да не им стане, в момента яденето може да навреди. Еспумизан можеш да дадеш да, поне ще го пооблекчи, както ти писах по-горе, според теглото му. С обикновена спринцовка го давам аз. Там има написани милилитрите и е много лесно. Ако е 2 кг се изтегля до двойката и готово.


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Мар 12, 2015 6:26 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 4:33 pm

А за яденето - той много скоро ще си прояде сам. Но, докато не отговори специалистът - не. Това с топлите бани, което правите, също е добре.


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Мар 12, 2015 6:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Чет Мар 12, 2015 4:43 pm

Снимката трябва да пристигне до довечера, не е спешно. Пишем му вечер, а той отговаря сутрин. Ако не е на някое пътуване де, дано не е... Но при тях е много различен стомашночревинят тракт, например, според това къде били газовете, можело да се определи за какво заболяване ставало въпрос и т. н. Най-вероятно Малчо може и сам да се оправи, щом се е подрискал вече, но при всички случаи, щом има снимка, е добре да я види.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Eti Чет Мар 12, 2015 8:12 pm

Едно уточнение моля. На снимките пишеш преди и след. Какво значи, преди бягството и след него ли? И ако е така, тази дето е в терариума е след? Че на двете кожата е чиста, а на тази в терариума нещо не е както трябва но може да е от снимките. Моля за това уточнение, че е важно.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Пет Мар 13, 2015 8:33 am

Да - преди бягството и след като го прибрахме

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Пет Мар 13, 2015 10:42 am

Имаме отговор, първите думи на доктора бяха същите като ммоите - "Леле какъв красив гущер!". lol! Ще напиша подробен имейл, защото тук не искам да пускам лекарства, дозировки и методи на лечение, за да не започне масово самолечение, спекулации и псевдонаучни коментари. Има няколко предложения докторът, и доста неща зависят от това как ще протече днешния ден. Затова ни дръж в течение, акал ли е, колко и т. н. Засега продължете Еспумизана за 4 дни, в дозировката, която ви казах. Тук сме уцелили. Другите неща ще ги напиша на мейл.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Пет Мар 13, 2015 11:19 am

Хиляди благодарности!!!! Сутринта дадох Еспумизан по дозировката. Снощи се опита да ми отмъкне парченце помело - беше жизнен. Сутринта нямаше акита, но ми се стори, че пак се е понадул /или вече психясвам/. Сега чакам детето да се прибере от училище за да каже как е положението.

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by АРАГОРН Пет Мар 13, 2015 4:15 pm

Благодаря за указанията! За днес до момента не се е изходил. А малко настърган пащърнак и вода дали да му дам довечера? Той се изходи вчера сравнително добре, но аз в сряда вечерта му бях дала малко настърган пащърнак. Може да има доста газове, но като няма храна в коремчето какво да изходи. Може храната която му давам сега да избутва старата, която е заседнала в него. Започвам силно да се притеснявам.

АРАГОРН

Posts : 134
Join date : 08.03.2015

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Marokoko Пет Мар 13, 2015 4:31 pm

АРАГОРН написа:Благодаря за указанията! За днес до момента не се е изходил. А малко настърган пащърнак и вода дали да му дам довечера? Той се изходи вчера сравнително добре, но аз в сряда вечерта му бях дала малко настърган пащърнак. Може да има доста газове, но като няма храна в коремчето какво да изходи. Може храната която му давам сега да избутва старата, която е заседнала в него. Започвам силно да се притеснявам.

Пащърнакът е труден за смилане, по принцип е много полезен, но не е подходящ за момента. Храна в себе си една игуана ВИНАГИ има. Техните черва са "три дни път с камили"... Моята изака едни неща след 2 месеца! И то след 2 месеца неядене, защото женските не ядат, когато са бременни. Въпросните изпражнения се бяха "вкаменили" и след няколко дни на Еспумизан, направихме процедурата, която предписаха и на Арагорн. Храна и изпражнения в него има, това е сигурно, от тях идват и газовете. Те не могат да излязат, затова се образуват газове. При нас бяха притиснати от яйцата на игуаната. При вас не знам точно причината. Яденето в момента му е леко излишно. Номерът е за тези няколко дни и след процедурата да се освободи, че иначе става сериозно и последващата намеса е по-кофти. Но при мен се получи с Еспумизана и "процедурата".

Въпрос - по принцип той кога ака? Сутрин или вечер? Водата ги стимулира да акат по принцип, той свикнал ли е на душа или в банята, или ака в терариума? Правите ли бани топлички все още?
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Арагорн - помощ Empty Re: Арагорн - помощ

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите