Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Терариум ПДЧ 120-60-120

+3
Eti
optimist
dobromir.hristov
7 posters

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Вто Фев 17, 2015 10:09 pm

Здравейте. Аз съм Добромир, денем програмист нощем терарист хехе Smile Предстои ми изработка на терариум от Ламинирано ПДЧ и искам да споделя какво съм намислил и да ми кажете своите мнения, критики и прочие.

Размери
120cm-60cm-120cm дължина-дълбочина-височина

Материал
Ламинирано ПДЧ

Врати
Плъзгащи в/у Е образен профил.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Профила е за 4мм стъкло, затова се налага да избирам между стъкло или плексиглас. Стъклото ме притеснява, че е тъничко, плексигласа въпреки тройната си цена спрямо стъклото, няма да има ядове със здравината.

Отопление
Две спот крушки в двата края + 1 Керамичен нагревател в средата. Керамичният може би ще е 250W, спот лампите по 100. Повече и ме съмнява, че игуаната няма да може да стои под тях.

Защо керамичен нагревател?
Защото монтирането на подово ще изисква изолация с допълнителни плоскости (стъкло/плексиглас/гипсокартон) и ще утежни конструкцията, която трябва да изпратя по Еконт.

Въпрос
Всичките лампи са на Е27, да сложа ли керамични статични фасунги или да търся някакви подвижни. Не знам как стоят нещата с издръжливостта. Керамичният нагревател изпича повечето неща за които съм го закачал освен изцяло керамичните.

Терморегулация
Терморегулатор който да включва и изключва цялото отопление, като нощем лампите се изключват заедно с УВБ-то посредством таймер. Нощем керамичният остава да работи управляван от терморегулатора.

Осветление
90 см УВБ на екзотера мисля, че трябва да е достатъчна?

Вентилация
Отдолу на предницата и отзад високо. Показано е на илюстрациите отдолу.

Настилка
Идея си нямам каква да е. Мисля изкуствена трева за пода и горният рафт.

Аранжировка
Клиента иска да е с гръцки мотиви. Това доста ми усложнява проекта защото пожела колони с гръцки стил. Не казвам, че не е възможно, но прави нещата доста по тежки и трудоемки. Пожела и стълбички.

Корк по стените? Мисля, че може да стане готино, животното може да се катери даже по него. Трябва да проверя колко е здраво.

Мога да направя изкуствени лиани от този тип, и ще ги увия наоколо.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Отворен съм към идеи и съвети от Вас. В момента мисля върху вариант за отоплението с димер както видях, че някои от Вас са направили.

Фиг.1 - Груба скица на проекта
[You must be registered and logged in to see this image.]

фиг.2 - Бърз 3д модел на терариума отпред
[You must be registered and logged in to see this image.]

фиг.3 - Скрит преден панел
[You must be registered and logged in to see this image.]

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by optimist Вто Фев 17, 2015 11:54 pm

Здравей и добре дошъл във форума Very Happy

1. За материала - трябва да се изолира с нещо от вътре. Имаме терариуми с коркови плочи и с фибран. Плочите са добре и стават лесно, фибрана трябва да се измаже от вътре с теракол.
2. Разположение - опита ни показа, че противно на общото схващане, игуаната предпочита да лежи на равно и удобно. Направи една голяма платформа през цялата ширина и остави клона отпред така че да може да стига до нея. Ще ти бъде благодарен гущера повярвай ми. Платформата да е по-ниско - поне на 55 см от лампите.
3.За лампите - най-добре е със скрити тела за луни с керамични фасунги. Има ги и за големия цокъл. Предимството е, че лампата остава скрита за игуаната, по-безопасно и по-красиво.
4.Терморегулацията - гасене и пускане на лампи през деня ще действа стресиращо на гущера, по-добре при задействането на термостата да се минава през димер който да намалява светлината. Задължително предвиди отвор за вкарване на пара. Успешно ползваме бебешки овлажнител, като парата минава през тръба от топлоизолация за парно която влиза отгоре.  
5. Настилка - тревата е красива и става за платформата, но не се чисти лесно.
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by optimist Сря Фев 18, 2015 12:03 am

спот лампите по 100 написа:

Ако решиш да направиш платформа по цялата дължина(както ти предложих) в единия край сложи спот крушка 100, а в другия 75 (например). Така ще има различни зони за нагряване.
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 12:12 am

Мерси за отговора, но той повдига нови въпроси.
1. Фибрана както казах няма да е оферта, защото след измазването ще стане много тежко. А и не съм строител хаха. Корка ще трябва да е.
2. Една платформа ще стигне ли? Една голяма премерно 120х30. Като цялото простраство вътре е 60. Ще има и разстояние за клона.
3. Ако ползвам такива луни остава пак керамичният нагревател който надали ще мога го мушна там. Съгласен съм че няма да стърчат и няма да пречкат на животното.
4. Това не е проблем. Даже ще ги включвам и изключвам заедно с УВБ-то през таймер. Но няма как да пускам и спирам керамичният нагревател отделно. Смисъл спрат ли се лампите ще се спира и керамичният и ще минават през димера. Не знам това добър вариант ли е. Утре ще постна схема.
5. Тревата може да е с велкро на дъното за да се маха лесно и почиства. Други предложения за настилка?

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 12:46 am

И може ли да покажете тези линички за обикновени крушки нищо не намерих в нета.

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by optimist Сря Фев 18, 2015 1:02 am

2. Нека да е поне 40
3. Керамичната лампа нека си стърчи, като се спрат лампите гущера утихва и не шари много, така че не е страшно
4. Идеята е следната - всички лампи и УВБ то са на един таймер, керамичната е отделно на друг. Двете нагряващи лампи са са свързани през нормално затворения контакт на термостата. Към нормално отворения се връзват пак но през димер. Като задейства термостата директната верига се прекъсва връзката минава през димера.
5. За настилка, може да се направи пано от плочки върху гипскартон който да пътува отделно и да се слага и маха свободно
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 8:57 am

Вашата идея е керамичният да работи само нощем? Двете лампи ще смогнат ли да отоплят терариума?
Моята идея беше керамичният да работи през деня редом с лампите, но ми се искаше да се включва и изключва а само лампите през димер както споменавате.
Лампите ще ги прекъсвам заедно с УВБ-то през един дигитален таймер.
Възможен е и следния вариант:
[You must be registered and logged in to see this image.]

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 9:08 am

Здравейте и добре дошли на форума и от мен.

Да споделя и моите скромни мнение и опит. В първия терариум на Тари на пода сложихме балатумни плочки. Стори ми се чудесна идея (по онова време). Майка ми имаше такива и не бяха мръднали с годините, а имаше и останали в мазето та... От долу имаха гума и се лепят и не мърдат. Лесни за почистване и издръжливи на влага. Радостта ни беше кратка Laughing само за около година Тари започна да лющи горния слой на плочките и да къса цели парчета. Притеснението ми беше да не изяде нещо и да се запуши. Върху тези плочки сложихме балатум и той не просъществува дълго. Започваше го от някой ъгъл и голямо ровене и дърпане падаше. В новия терариум имаше килимчета зелена трева, махна го и тях. Сега е на голо и е щастлив и доволен. Всичко опира до две неща: 1. Характер на животното - на женската терариума е като аптека и 2. На пода на терариума по правило трябва да има леген с вода (голям). Това предполага влизане/излизане, следователно леене на води. Пода трябва да се предпази от влагата. За някой кротък гущер балатумни плочки и върху тях килимче зелена трева ми се струват добър вариант щом с плочки не става (за мен това е перфектното).
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 9:18 am

Сега за пода и подовото. Ще правите голям терариум и този обем само с крушки не вярвам да се отопли. Практиката показва, че при терариуми (вертикални) без подово гущера седи само горе под лампите и не слиза долу. Което е лошо, няма движение. Има случай на малки гущери които са се удавили в легена с вода, защото са се преохладили и не са могли да излезнат. Малко или много подовото грее водата в легена. Също се чудя и за лампите - 2 няма ли да са малко. Ето [You must be registered and logged in to see this link.] има как сме направили новия (вече стар терариум на Тари и има снимки на луничките. За голямата луна на коята сме сложили мега рея нямам снимка. Ще помоля Марококо да снима нейната и да я покаже, че моите са монтирани.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 9:26 am

Забравих, ако ще правиш осветлението през димер, моя съвет е да отделиш УВБ да НЕ минава през димера. Тези колебания не са ОК за този вид лампи.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by optimist Сря Фев 18, 2015 10:12 am

Керамичната е само за нощта, като е добре да се сложи отделен димер само за нея. Лятото ще претопля. Ето това е схемата на лампите:

[You must be registered and logged in to see this link.]
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 10:23 am

А какъв е проблема керамичният да си работи и през деня, управляван от терморегулатора и през нощта също. Само не ме кефи че ще минава през димера и той. Лятото регулатора ще си го спира и ще минава през димера ако е топло заедно с лампите.
Подово трябва да видя с някакво подвижно дъно да се сложи, като краен вариант.
Мислите, че 250w керамичен, 150w и 100w лампи няма да стигнат?

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 10:25 am

Увб няма да има димер, няма смисъл. То ще е само на таймер.

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 10:48 am

А какъв е проблема керамичният да си работи и през деня, управляван от терморегулатора и през нощта също. написа:

То проблем няма, ние лично сме ползва ли керамична лампа само в първия терариум и това което си спомням е, че имаше проблем с димера. Нещо не се получаваше да се намалява или си бичеше на пълни обороти или просто не работеше. Има едни месеци когато не е нито за без отопление, нито е за пълно отопление (говоря за нощем).

Мислите, че 250w керамичен, 150w и 100w лампи няма да стигнат? написа:

Ето това вече е много относително и зависи от изолация, обем и т.н. Аз топля с 2х40 и 1 мегарей (на мъжкия 80 на женската 100). Марококо топли с доста повече + подовото което имаме всички. Само наблюдение и мерене ще покаже. Под лампите трябва да се докара температури - под едната 37-39 под другата 40-45 и в същото време да има място с 27 градуса някъде. Температурата на въздуха пък трябва да бъде 32-33. Та само с наблюдение и термометър ще се стигне до истината Wink
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 10:58 am

Ако кабелите са в кабелни канали по тавана проблем ли е? Или тр да ги изкарам отвън? При змиите не е проблем но тук явно нещата да други.
Лошото е, че клиента не иска да се занимава и трябва аз да рела проблема с темп. Ако му кажа следи си там и гадай...

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 11:23 am

Лошото е, че клиента не иска да се занимава написа:

Това е интересно, трябва да му се занимава щом се наема с такова животно. Та то си отнема доста време, ако не му се занимава да си вземе змия или тарантула (моите несбъднати мечти I love you ) Въпроса е, че според сезона ще се налага или да увеличи или да намали...

Кабели аз вътре НИКОГА ама НИКОГА няма да сложа. Тарислав (колкото и да изглежда странно) навърза причинно следствена връзка. Щом се изправеше към лампите и ние го взимахме на ръце. Започна упорито да се върти там и накрая си изключваше сам УВБ-то, кошмар. Наложи се да му сменим мястото. Има ли кабел (дори и в улей) ако е гад ще намери начин да разкости улея. Обичат да се висят по кабели и изобщо не става вътре с кабели. Изкарай ги от горе.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 11:26 am

Добре. Ще намеря начин да ги скрия отгоре. Колкото до занимавката, има много мерак надявам се да се занимава.

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 11:36 am

Сега аз не разбирам много, но гледам Ирина задължително слагат някакво фолио на тавана против пожар [You must be registered and logged in to see this link.] може да се види. Не знам до колко трябва (моите терариуми са камък) но това вече вие ще си го прецените. Никъде не намерих снимки но и при Марококо и при Ирина, а и при мен над тавана са всички кабели и неща по тока, сега не помня и не знам какъв е варианта да пуснеш кабелите под изолацията (било то корк или др.) и да се изкарат където ти е кеф, без гущера изобщо да има достъп до тях. Така е при нас, всичко е горе само кабела за терморегулатора на подовото и този за контакта са под гипсокартона и са долу.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 11:41 am

Дано ме разбирате, че на моменти и аз не си се разбирам Embarassed
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 12:21 pm

Да разбирам. Дайте ми идея как да заместя керамичният нагревател с подово.
Трябва да го капсулирам по някакъв начин за да не го залива с води, без да стане прекалено скъпо и сложно.
Не ми харесва как ще стърчи керамичният вътре, при положение, че казахте че има СПОТ луни, които са с керамична фасунга е27 и мога да ги извадя над тавана.
Проекта адски много ме кефи за момента, определено е много по-интересен от десетките други с които съм се занимавал Smile

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by dobromir.hristov Сря Фев 18, 2015 12:26 pm

А да и моля ви, покажете ми тези луни да ги видя Smile Изрових света и в БГ нищо не намерих. По света бол....

dobromir.hristov

Posts : 42
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 12:33 pm

Дайте ми идея как да заместя керамичният нагревател с подово. написа:

Ще помислим по този въпрос и ще дадем някакви предложения но трябва да помислим study

А да и моля ви, покажете ми тези луни да ги видя написа:

Малките не ги ли видяхте на линка по-горе където ви пуснах. Мисля, че мъжът ми ми купи от Бриколаж или Практикер, а за големите ги поръча по интернет но не помни от къде, но ще се напъне да си спомни scratch
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Marokoko Сря Фев 18, 2015 12:34 pm

dobromir.hristov написа:Увб няма да има димер, няма смисъл. То ще е само на таймер.

Значи ако се ползва Мегарей, изрично пише в указанията на призводителя, че НЕ МОЖЕ да се ползва с димер. Не, че не е препоръчително, а просто НЕ МОЖЕ. Колебанията ги прецакват и гърмят и нема гаранция... Такъв вариант категорично отпада.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Eti Сря Фев 18, 2015 12:36 pm

Той човека ще ползва пура на екзо тера но и там димера не е ОК. Като цяло за всички УВБ-та не е препоръчително колебания в тока.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Marokoko Сря Фев 18, 2015 12:39 pm

Луните ги поръчват и ги доставят и в по-свястна железария. За нормалните лампи иам предвид.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Терариум ПДЧ 120-60-120 Empty Re: Терариум ПДЧ 120-60-120

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите