Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Безплатната храна е вече тук!!!

+2
dimzel
Eti
6 posters

Страница 2 от 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Нед Мар 16, 2014 12:46 pm

First topic message reminder :

Ето, само за 15 мин. в двора напълних цяла гондола. Вече е пълно с глухари, врабчови чревца, лъжлива коприва, овчарска торбичка, живовляк, детелини и хризантеми. За 15 мин. осигурих яденето за цяла седмица sunny 

[You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от Eti на Вто Мар 31, 2015 10:22 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down


Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Пет Май 02, 2014 7:02 pm

Ама наравно е, защото е зеленолистен зеленчук, изброяват го по готварски сайтове, но за хора, аз иначе видях калций към фосфор - 13:1, но не знам за оксалати... Пишеше даже, че приличало на спанак, но без неговия характерен стипчив вкус, който идва от оксалатната киселина...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Съб Май 03, 2014 12:58 pm

Не знам Дими, нямам никаква представа. Още трябва да се study 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Съб Май 03, 2014 3:01 pm

Лилавото се оказа "Вечерница", (Hesperis matronalis), годно за консумация, според таблицата на Линки. Днес с храненето беше нечовешко. Тиква, глухарче, доста от градинската лобода и реших да вдигна и фосфора, та затва добавих пресен грах малко и две ягоди... Стана безумно количество, като се върнах го нямаше !!! Като видя ягодките накълцани отгоре се фръли в чинията преди да съм сервирала... И така не става според мене, прекалено е, повече няма да давам по толкова. Това, което ме кефи е, че игуаната е много подвижна, скача, тича, катери се. Реално ползва целия обем на терариума, преди това не беше така....
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by dimzel Пет Май 09, 2014 7:11 pm

Ура!  cheers  Ние също така се появи вкусна храна на улицата. Това е първата ми реколта. Репей листа, сныть (латински Aegopódium), глухарче, матье и-мачете (лат. Tussilágo).
[You must be registered and logged in to see this link.]
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Пет Май 09, 2014 10:46 pm

Е тоя седмолист (Aegopódium) така и не съм го срещнала. Има едно дето все го мисля за него, ама май не е той, листата на онова са по-различни scratch 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Пет Май 09, 2014 10:48 pm

А колкото и странно да звучи у наше село репей няма Shocked 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Съб Май 10, 2014 12:46 am

Хора, репей съм виждала, че се дава само корен и то от време на време... Греша ли нещо? А моята върбовка се оказа Вечерница - също ядивно растение, не за основно де, но може да се дава...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by dimzel Съб Май 10, 2014 5:55 am

[You must be registered and logged in to see this link.]
Катя, Русия е много популярно растение.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Пон Май 12, 2014 10:22 pm

Този седмолист много ме дразни и мен, ще го намерим де. Аз снимах и друго - отново черни листа, но от други растения, хризантема и едно като лъжлива коприва. Много е гадно и ми е много интересно от какво се получава. Аз си въобразявам, че е някакво замърсяване.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Аз невинаги досега съм киснала листата, понякога само ги измивам, но след това, което видях вече винаги ще я кисна. Тези листа докато ги бера и не са накисвани са си съвсем нормални...  Shocked
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Вто Май 13, 2014 10:35 pm

Винаги ги кисна. Дори и тези от нашата градина.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by dimzel Съб Май 17, 2014 4:11 am

Надявам се, че Кейт ще получите информация от опитен човек. Ще чакам отговора му.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Нед Май 18, 2014 10:28 pm

Писах на Руд. Поиска някои уточнения. Ще видим какво ще каже. Чакаме.  study 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Пон Май 19, 2014 9:45 pm

Я гледайте какъв живовляк намерих в градината Shocked  affraid 

[You must be registered and logged in to see this link.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Вто Май 20, 2014 4:46 pm

Кой знае върху какво фантастично лайно расте този чудодеен живовлек... Аз така брах едни глухарчета фантастични и после открих, че отдолу има неква мърша в почвата...   affraid  Попитах за чиа-та, питай, моля и ти въпросния Руд. А на мене ми призлява от дробене на салати в някакви нечовешки количества, наистина - безплатно, но все пак е доста досадно, днес на обяд се прибрах и чинията отново беше облизана като от куче, не знам как го прави... Ето съда, в който приготвям - много е!!! Аз за хора приготвям в него...

[You must be registered and logged in to see this link.]

Следващият етап е леген...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Вто Май 20, 2014 11:21 pm

И друго се сетих - отново въпрос - който отогвори печели палачинкова торта.

Така и не разбрах всики хризантеми ли се ядат. Аз имам три вида и не знам дали да давам.

Разлики има, а при някои растения знам, че не всички подвидове се ядат и т.н., не ми се дават неща, които не знам, винаги има риск. Та кажете ако некой знае нещо...

Ето ги -

[You must be registered and logged in to see this link.]
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Сря Май 21, 2014 5:36 pm

Linky ми отговори днес - пускам отговора и за вас, за да знаете -

"Да всички от тях са добри като добавка, но не и като основна храна. Листата съдържат хлорогенова киселина, която се среща в кафето. Тази киселина забавя освобождаването на глюкоза в кръвта и не се знае какъв би бил ефектът върху игуаната. При хората това води до понижаване на теглото, но очевидно не искаме да направим това с игуаната си. Цветовете също са годни за консумация, но само листенцата им, без средната част."
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Сря Май 21, 2014 8:30 pm

Такам, моите са от първия вид НО край..... започвам аз да ги ям, игуаните само ще гледат Laughing 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Чет Май 22, 2014 11:11 am

ЕПТЕН СЕ ОБЪРКАХ, ЛИНКИ ДНЕС МИ КАЗА, ЧЕ ЗНАЕ ЗА ХРИЗАНТЕМИТЕ ОТ РУСКАТА ТАБЛИЦА... ЩЕ ПРОВЕРИ ПАК И ЩЕ ПИШЕ...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Пон Юни 09, 2014 5:51 pm

Оказа се, че хризантемите стават САМО за добавка, не за основна храна. Проверихме. Поради многото неясноти аз няма да давам изобщо.

Искам да знам дали се яде и как се казва ето това -

[You must be registered and logged in to see this link.]
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Пон Юни 09, 2014 6:34 pm

Ети, исках да те помоля и друго - можеш ли да попиташ твоят консултант ботаник за оксалатно съдържание, а и не само, ми изобщо за растението Atriplex hortensis, (Градинската лобода), която показах по-горе и която купувам от пазара. Четох, че имало и високо съдържание на протеин. Излиза, че би трябвало да е много полезно, след като има съотношение Р : Са - 13:1, но не можем да сме сигурни ако не проверим. Аз даже, честно казано нещо ме съмнява, защото ако беше така всички щяха да го дават, а то никой не дава и все си мисля, че ше се окаже по някаква причина негодно... Чакам, дотогава няма да прекалявам...  Very Happy 
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Вто Юни 10, 2014 9:02 pm

Тва жълтото много мяза на рапица но не се заклевам. Все пак рапицата не става, иначе тук имаме полета с рапица, ама на, не става Mad  А човека е биолог, а не ботаник Rolling Eyes 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Eti Сря Юни 11, 2014 12:44 pm

Днес търсих и почти нищо конкретно не намерих. Обаче навсякъде, където се говори за камъни в бъбреците една от забранените храни е лободата. Навсякъде пише, че съдържа много калциев оксалат. Вярно никъде не е уточнено коя точно лобода, а пишат само лобода. Да ти кажа честна, аз не бих я давала в големи количества. Давай я само като допълнение и по малко. Като нещо не сме 100% сигурни по-добре да сме предпазливи.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Сря Юни 11, 2014 1:08 pm

Тре намерим инфо.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by ivanjonkov Пет Юни 20, 2014 1:17 pm

Листата на кои дървета са ядливи?
ivanjonkov
ivanjonkov

Posts : 83
Join date : 02.06.2014
Age : 36

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Marokoko Пет Юни 20, 2014 3:26 pm

ivanjonkov написа:Листата на кои дървета са ядливи?

В природата ядат предимно листа от дървета, за глухарчета не са и чували ....  Laughing Но в Бъглария малко дървета стават.

1. Липа (млади листенца, цветове) - Особено полезни са цветовете на липата, съдържат етерични масла, танити, флавоноиди, кумарин, сапонини, восък, захар, глюкоза, каротин, витамини, микро- и макроелементи.

2. Листа от черница

3. Дървовидна Ружа ([You must be registered and logged in to see this link.]) - Това е едно храстче, което ако се отглежда става дръвче, малко хора знаят, че и то си е Хубискус, но за разлика от другия хибискус, си расте в България и през зимата си седи навън и му няма нищо. И двата хибискуса са много полезни - и листата и цветовете. Аз вчера си набрах, листата изглеждат ето така -

[You must be registered and logged in to see this link.]

Тези и трите стават за ОСНОВНА храна!

Виж и таблиците с храните на сайта. В момента има много навън - глухарче, цикория, пача трева, малинови листа, скоро и щир, и кво ли не..., зимата е неприятно.


Последната промяна е направена от Marokoko на Вто Окт 17, 2017 1:35 pm; мнението е било променяно общо 7 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Безплатната храна е вече тук!!! - Page 2 Empty Re: Безплатната храна е вече тук!!!

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите