Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

3 posters

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Съб Юни 22, 2013 9:32 am

Това е тема за всички, които имат женска игуана. Всички сме си патили. Тя става особено актуална един или два пъти в годината, когато се щураме из интернет, из къщата и около животното, с повече ентусиазъм, отколкото ефикасност. Нека всеки сподели опит. Какви успокоителни взимате?...

Ирина, видях снимки на бременната Хуанита в [You must be registered and logged in to see this link.]. Ще ти бъдем благодарни да ни споделиш всичко, което сметнеш за интересно и полезно. Как протече бременността при вас? Имахте ли проблеми? Грешки? 

Преведохме статия за задържането на яйцата, в която, като една от основните причини за задържане на яйцата се изтъква неподходящото (или липсващо) място за гнездене. Всъщност това е въпрос, по който малко се знае и информацията е противоречива. Какво е "вашето гнездо" ? Laughing 

Самата [You must be registered and logged in to see this link.] публикувам в раздел "Статии" - има полезна информация.

Дулсинея резорбира яйцата си от десет години, но всяка година аз все пак треперя!!! affraid


Последната промяна е направена от Marokoko на Съб Юни 22, 2013 4:57 pm; мнението е било променяно общо 9 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Съб Юни 22, 2013 11:45 am

И аз искам да ви чуя/прочета, че и аз нагазих в дълбоките води на женските игуаниSurprised
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Съб Юни 22, 2013 11:53 am

Ние гнездо нямаме но сме направили терариума с 10-15 см праг, когато му дойде времето цялото дъно се застила с торф/пясък и девойката има да си рови, колко душа и иска. Долу всичко е теракот така, че лесно ще се изчисти след събитието. Има си и две пещерки, които не знам дали на снимките ще се видят добре.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Пон Юни 24, 2013 5:46 pm

Мога да добавя, спазвайки нашите момичета.
Хуанита - една година за неоплодени и  от два зидария оплодени (януари всяка година)
Lucy - три лапи оплодена (май на всяка година)
Gene (нашите гости) - три лапи оплодена (септември всяка година).
Никога не сме имали никакви проблеми. Нашата гнездо е както следва:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Долната част на гнездото загрява. По този начин почвата е топло.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Почвата в гнездото трябва да се мокри.
По този начин успяхме да изградим гнездото да го заема по-малко място.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Нашите сглобяеми гнездо. Имаме долната, страна част  и  покрива. 
долната част
[You must be registered and logged in to see this link.]
покрива
[You must be registered and logged in to see this link.]
За да се предотврати изтичане на вода от земята, когато   събрание  гнездо използваме  силикон.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Това е едно добро видео, женската изкопава гнездо да снесат яйцата си.

Это еще один метод, который хоронит женский яйца.

Ние направихме нашия гнездо, с акцент върху мнението на опитни хора. Височината на почвата най-малко 25 см. B гнездото за отопление и влажност.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Вто Юни 25, 2013 5:54 pm

Много ти благодаря, Ирина ! ТОВА Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПОЛЕЗНО ЗА МЕН! Както и предполагах, съвсем не съм на прав път ... Моето е доста различно... Отново се засрамих, но поне научихме нещо много полезно. Smile Исках да те попитам и друго - как изобщо разбираш, че е започнала да снася, или че е снесла яйца? У нас в момента е много топло, Дулсинея не иска да седи в терариума. Винаги прави така в този период. И сега ползва цялата стая. Не знам дали ще забележа ако почне някакъв процес... Shocked
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Вто Юни 25, 2013 10:16 pm

Да, забелязахме по време на бременност различни състояния на момичетата. Понякога те лежат тихо, понякога активно. Според моите игуани отбелязахме най-голяма активност по време - период приблизително съвпада с желанието  женски да се чифтосват . Вторият път женската е много активен преди снася яйца. То продължава около една седмица или повече дни.
Намерих една типична снимка.
Това е Люси, пет дни преди снасяне на яйца.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Това е Хуанита. По същото гестационна възраст.
[You must be registered and logged in to see this link.]
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Сря Юни 26, 2013 8:30 am

Тя ще бъде нахално да кажа, че ние знаем точната дата на зидария. Въпреки това, нашите наблюдения показват, че Iguana по време на бременност променя формата си. Например, Хуанита бременна - тази картинка снимана по време на фоликула или началото на яйца етап.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Това Хуанита един месец преди яйценосене.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Хуанита 10 дни преди яйценосене. Iguana изглежда малко тънък.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Това е Хуанита (седмицата преди яйценосене) се опитва да се измъкне от клетката.

По това време, той може активно копаещи и навсякъде.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Сря Юни 26, 2013 11:18 am

cheers Благодаря Ира. Тези дни ще преведа едно материалче по този повод и ще го пусна (естествено предоставен от Ирина, за което сме и много благодарни).
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Сря Юни 26, 2013 11:59 am

Благодаря и аз ! Положението е доста подобно... Струва ми се, че продължава прекалено много време, повече от друг път. Дано всичко е наред! Притеснява ме и дългият период, в който не яде, въпреки че се твърди, че е нормално. Аз успявам да натъпча по една-две черешки на ден, с надеждата да не забрави КАК изобщо да се храни... Може би това е чиста глупост, но се притеснявам. Дулсинея също е доста отслабнала...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Сря Юни 26, 2013 12:06 pm

Ние помагаме, че ние често включени снимки. Съвместните усилия лесно да се разбере как на момичето състояние.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Сря Юни 26, 2013 3:58 pm

Вителогенеза.

1-4 седмица.  Женската има голям апетит. Повишена агресивност.

5-6 седмица. Апетитът значително намалява, до пълен отказ от храна. Женската остава много добре оформена/пълна. През последните дни, може да има жълта урина.

В края на вителогенезата се извършва или регресия (резорбция), или овулация.

Бременност.

1-4 седмица. Характеризира се с голям апетит.

4-5 седмица. Загуба на апетит. Игуаната може да пропусне хранене. Понякога се наблюдава избирателен апетит. Женската може да започне да яде храни от които преди се е отказвала, или напротив, отхвърля това, което яла като ежедневно хранене. При недостиг на метаболитна влага може да се наблюдава жълта урина. Дори и ръчни гущери могат да започнат да избягват осезателен контакт.

5-6 седмица. Значително намаляване на апетита. Игуаната може да ядете малки порции на често. Дори и със слаб апетит опашката изглежда дебела. Започват пробни копания.

6.5-7 седмица. Изразяват се контурите на яйца (под ребрата). Ако женската е в отпуснато състояние и позволява да се пипа, яйцата могат да се усетят на допир. Опашката започва да отслабва. Появява се депресия.

7.5-8 седмица. Яйцата падат по-близо до бедрата. Женската изглежда леко отслабнала. Цялостно отхвърляне на храна. Безпокойство. Активно копаят в гнездото (ако то е успешно) или извън него.

2-3 дни преди снасянето женската изглежда много отслабнала. Често се забелязва жълта или оранжева на цвят урина.

Трябва да се отбележи, че се случват и отклонения, и бременността може да продължи от шест до дванадесет седмици, но алгоритъмът е почти същият.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Сря Юни 26, 2013 4:46 pm

Полова активност.

Част от основните постулати.

За да се улесни разбирането, представете си половата активност като линейна графика. Цифрите показват броя на седмиците. Сексуална активност се състои от две части: вителогенеза и бременност. Разделя ги овулацията.
[You must be registered and logged in to see this link.]

През вителогенезата фоликулите растат в яйчниците с размер от 3,5 - 4,0 см. След това имаме овулация, т.е. преминаване на фоликулите от яйчниците в яйцепроводите. След овулацията, фоликулите трябва да се наричат яйца.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Впоследствие има обяснение за чифтосването, но аз съм върл противник на това да се люпят игуани с цел печалба, затова повече инфо няма да пусна. Само ще отбележа, че се казва, че е страшно опасно ако се пускат за чифтосване женски игуани с размер на тялото по-малко от 30 см и ако се пускат на едри мъжки. Казва се, че мъжкият трябва или да е по-малък или да е по-голям с не повече от 5 см от женската.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Сря Юни 26, 2013 6:04 pm

Това е дневника който Ира си е водила при една от бременностите на Хуанита. Благодарим ти, Ира sunny

[You must be registered and logged in to see this link.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Сря Юни 26, 2013 10:40 pm

А аз днес намерих яйце. Не беше в гнездото. Беше в центъра на хола. ShockedДулсинея върви след мен и се гушка... Не знам защо не си върши работата, а се глези... Може би не помни как става, горкото. После заспа, спи сладко.... Нищо не я притеснява... АЗ НЯМА да спя. Утре в 12.30 отиваме на лекар. За жалост по-рано нямам възможност.


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Юли 04, 2013 4:18 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Сря Юни 26, 2013 11:22 pm

Много благодаря за вашата съпричастност и споделен опит. Безценно е!!! Ирина, безкрайно ти благодаря за всичко. Много научих от теб, не само за игуаните, но и за хората... Smile Ети, мерси за превода и особено за скоростта, с която материалът се появи... Laughing


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Юни 26, 2013 11:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Сря Юни 26, 2013 11:57 pm

Бих искала да попитам нещо, Ирина. Не знам дали споменах, но моето гущерче не е снасяло яйца от десетина години. Снасянето е било при друг стопанин и всъщност аз яйца никога не бях виждала, тя винаги ги резорбираше, въпреки че имаше съпътстващите състояния и аз бях решила, че така ще бъде докато е жива. По тази причина пренебрегнах този въпрос и съвсем не бях подготвена. Спомням си, че Руми ме предупреди да не разчитам на това и че тази година най-вероятно ще има ИСТИНСКИ яйца...  Не ѝ повярвах... Тези последни няколко дни ми стана ясно, че няма да се размине. Исках да те попитам нещо, Ирина, защото всичко е важно в момента - виждам в края не дневника дати и часове. Виждам, че си дала ВРЕМЕ на Хуанита да снесе. От друга страна тя е снасяла сама, а не като Дулсинея - едно яйце, след което - здрав сън - тя очевидно няма контракции... Какво мислиш, колко е разумно да се чака? Много ли ще закъснея като я заведа утре в 12.30, при положение, че снасянето е започнало днес около 14.00. (най-рано, защото тогава тръгнах за работа, а яйце още нямаше).

Гнездото явно не е сполучливо, щом намерих яйце в центъра на стаята.... SadSadSadSad

...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Чет Юни 27, 2013 12:11 am

Дими, аз съм водене стискаме палци, че яйцеснасяне е била успешна. Може би Dulcinea самата справя. Вижте други тема за младите игуани. Дадох за пример, когато малкото момиче беше дълго зидария (то трая okolo13 - 15 дни). Операцията не е необходимо.
Какво казват лекарите? Налице е възможността за самостоятелно яйцеснасяне за Dulcie? Ние също така сме много любители на нея.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Чет Юни 27, 2013 12:18 am

Искам да добавя, че ние също, винаги се притеснявам за всички момичета. Не мога да поема отговорност и да говорим за времето на яйценосене. Въпреки това е важно да се следи за благосъстоянието момичета. Дадох ти линк към друга тема. Ще Покажи връзката в тази тема. Това беше труден случай. Надяваме се да се дават общи момичета здравето. Тя погледна активна. На рентгенова не е перитонит. Така че ние се молеше и се надяваше, че ще направи на съединителя на яйца без операция.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Чет Юни 27, 2013 12:27 am

24 января – 12-00  - 21-30 продължило яйценосене
Видяхме много тънък игуана. И стигнахме до заключението, че тя извършва всички яйца. Останалата част от времето тя заравя яйцата.
21-30   до 5-00
25 января – с 8-00 до 15-00

И моля пишете някакви новини.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Чет Юни 27, 2013 8:03 am

Ех, новини няма. От вчера - нищо. Днес около 12.30 ще отидем на лекар за УЗИ. Дано имаме късмет. Ще пиша. Не вярвам яйцето да е само едно, но другите засега ги няма. Стискайте палци.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Чет Юни 27, 2013 8:07 am

Всъщност Дулсинея не е никак тънка, има още яйца и това се вижда. Не ми се искаше да се намесвам, а и в клиниката в момента няма специалист по влечуги Sad, но не мога да чакам. Ще видим какво ще покаже рентгена и може отново да пратя въпрос до Доктор Василиев. Дано момичето да има късмет.


Последната промяна е направена от Marokoko на Съб Юли 06, 2013 7:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Чет Юни 27, 2013 8:58 am

Както сега изглежда Дулсинея? Какво е неговото състояние? Може да се каже, че е активен? Обикновено, игуани, които имат проблеми изглеждат болни.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by dimzel Чет Юни 27, 2013 12:59 pm

Question Как са нещата при теб?
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Eti Чет Юни 27, 2013 2:18 pm

Дими с теб сме, молим се всичко да е ОК.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Marokoko Чет Юни 27, 2013 10:28 pm

Пълно е с яйца affraid За мен това е "пълно"!!! Обикновено били повече, но на мен и тези ми се виждат много ...

Сложиха окситоцин. Тя седя там 6 часа. Снасяне няма засега Sad


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Юни 27, 2013 11:41 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата. Empty Re: Женската игуана - бременност, кастрация, задържане на яйцата.

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите