Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мистериозното трето око

4 posters

Go down

Мистериозното трето око Empty Мистериозното трето око

Писане by Eti Сря Сеп 11, 2013 10:43 am

Мистериозното трето око



[You must be registered and logged in to see this link.]

Париеталнo  (трето)  око

          Оказва се, че игуаните имат трето око - париеталнo (теменно) око - точно в средата на  горната част на главата. То е наречено така, защото се намира точно между двете теменни (париетални) кости на черепа. То прилича на овална, безцветена люспа, но като цяло е реален зрителен орган в една малка част от милиметъра. То не разпознава цветове или форми, само нюанси, ако падне сянка от „вражески самолети”.
          Един ден, когато с игуаната ми бяхме в градината, тя изведнъж започна да си върти главата настрани и да гледа към празното небе. Той гледаше и гледаше към небето, оставайки неподвижен, напълно мобилизиран, и дори леко се наду. Аз също започнах да гледам към небето, но не можах да разбера какво е привлякло вниманието му. Взирайки се минута или две видях в небето реактивен самолет който беше твърде високо, за да мога да го видя преди малко, още повече да го чуя. Загледах самолета, докато той не изчезна от погледа ми. След това, игуаната се успокои и продължи разходката си по тревата. Това често се повтаряше по време на разходките ни, и всеки път, трето му око забелязваше самолетите много по-рано, отколкото аз можех да ги чуя или видя.
          Третото око на игуаните много им помага в дивата природа. Припичайки се на слънце, те буквално не откъсват очи от небето, за да не ги хванат грабливи птици, по същия начин, както в случаите, когато той с вещината  на артилериец гледа самолетите.
Париеталното око е един истински, работещ орган на зрението. Това, което виждате на върха на главата на игуаната е повърхността на окото, а под него е ретината. Когато ретината открива светлина, тя сигнализира на париеталения нерв, който минава през теменния канал - дупка в горната част на черепа на игуаната. Нервните сигнали се доставят на епифизната жлеза на мозъка, а след това - в мозъчния ствол.
           За да проверят различни хипотези за третото око, учените наблюдавали какво се случва, когато третото око изкуствено се осветява или, напротив, закриват му светлината. За да проверят как игуаните виждат с третото око закривали техните „нормални“ очи , и включвали ярка светлина, създавайки сенки движещи се над главата на игуаната. От тези сенки игуаните се стряскали.
Друг тест, който аз не бих ви посъветвал да правите у дома, се състои в това, че на игуаните се затваря третото око (понякога просто оперативно се маха - О, тази жажда за знания ...) и се наблюдават реакциите на гущерите. И какво се случва? Игуаните се придвижват, ядат и се държат, сякаш нищо не се е случило, но не могат да разберат, кога е дошло време да се скрият от слънцето.
          Благодарение на това изследване, учените са установили, че третото око работи като дозиметър - то по някакъв начин „измерва“ количеството слънчева светлина, която се абсорбира от игуаната и определя кога тя е достатъчно. Това е абсолютно необходимо за игуаната, за да знае дали все още може да остане на слънце, или е по-добре да се прибере на сянка. Игуана без трето око (или със закрито третото око) може да прекара на слънце прекалено дълго, и дори да умре от прегряване.
            Смята се също, че третото око засяга и влияе на редица хормонални системи, включително на щитовидната жлеза и на хипофизата, които управляват различни аспекти от живота и поведението на игуаните. Ричард M. Акин в книгата си „Третото око“ (издание на Университета в Калифорния) пише: „Изолирането и взаимодействието на хормоните на ендокринните органи променя поведението на животните. По-специално, ние вярваме, че париеталното око има някакъв ефект на един от най-важните аспекти на поведението на животните - ежедневния цикъл на активност на животните, така наречения циркаден ритъм“.
            Всяко животно и растение има свой циркаден - или ежедневен - ритъм, в течение на който има по-слаба или по-силна физиологична активност. Според Акин, „светлината е основният външен фактор, който регулира циркадния ритъм.“ Що се отнася до игуаните, третото им око е с доста решаващо значение за техния нормален циркаден ритъм. В допълнение, много е вероятно то да влияе на тяхното поведение по време на чифтосването. Накратко, това е един много мощен малък орган...

Перевод от - [You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от Eti на Съб Дек 20, 2014 4:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Eti Нед Сеп 15, 2013 11:17 pm

Когато пътуваме с кола, забелязах, че щом минем под мост веднага залягат. Доста се стряскаха. С течение на времето, когато по-дълго пътуват с кола, това спира или е съвсем слабо. Странното е, че са в кола, но все пак забелязват промяната в светлината, а тя най-често е за секунда.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Marokoko Сря Сеп 18, 2013 11:40 pm

Аз съм забелязвала това вторачване в празното небе, винаги съм се чудела какво гледа... Там нямаше нищо. Явно е имало... Сещам се за онази тв рубрика - "ТЕ ми го говорат"... lol! 
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by optimist Чет Окт 17, 2013 7:42 pm

Всички статии в раздела са супер интересни, отдавна не бях влизал но ги изчетох на един дъх. Браво.
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Eti Пет Окт 18, 2013 3:39 pm

Мерси, стараем се.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by dimzel Пон Окт 21, 2013 3:04 pm

cheers flower  Това е много полезна информация. Защото някои хора мислят, че тяхната игуана има пъпка (пришка) на главата му.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 60
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Eti Сря Окт 23, 2013 11:19 am

че тяхната игуана има пъпка (пришка) на главата му. написа:
Това ми харесаlol! 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by dimzel Чет Окт 24, 2013 6:53 am

Опасността е, че тези хора ще са за лечение на игуана от "пъпка". cyclops 
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 60
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Eti Чет Окт 24, 2013 12:19 pm

Ир проблема не е ако хората искат да лекуват тази "пъпка", проблема е ако лекаря започне да я лекуваWink 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by dimzel Пет Окт 25, 2013 1:03 pm

Точно така. Некомпетентни ветеринарен лекар - по-лошо от тъп собственик. Shocked 
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 60
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Eti Съб Окт 26, 2013 9:13 am

Точно така. Некомпетентни ветеринарен лекар - по-лошо от тъп собственик. написа:
Много вярно.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by dimzel Съб Окт 26, 2013 11:29 am

Имахме един случай . Ние направихме ултразвук Lucy да се определи бременността. Първо, ние се обади и поиска разрешение да Василиев , че лекарят ( който прави ултразвук) е в състояние да разговаряте с Василиев . Лекарят беше много глупаво, високо самочувствие . Лекарят отказва да говори с Василиев .
В крайна сметка , имаме го заключи:
Нашата Lucy бременна, има две яйца и околоплодната течност .
Ние сме щастливи , че не е от значение ( защото Люси не е бременна в момента . Въпреки това , аз никога не използват услугите на тази глупава лекар, който смята себе си компетентен , все пак .... той е пълен глупак .
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 60
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Мистериозното трето око Empty Re: Мистериозното трето око

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите