Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Проект за терариум на Оги

5 posters

Go down

Проект за терариум на Оги Empty Проект за терариум на Оги

Писане by Doroteya Strateva Сря Окт 19, 2016 10:34 pm

Иде зима и направата на терариум на Оги трябва да стане в близко бъдеще. Имам идея, направих скица, пускам я за одобрение и съвети Very Happy
Общи характеристики на запланувания терариум:
1. Габаритни размери: Височина - 2 м; дължина - 1,70 м; дълбочина - 1 м; Тук имам въпрос - размерите дали могат да се съкратят на височина 1,80 м и дълбочина 80 см (със съответните корекции по интериора), за да може някога това чудо да мине през вратата ако се наложи?
2. Материал на конструкцията - тук вече има два варианта - или ПДЧ, или алуминиева рамка със стени от фазер или шперплат (за дъното по-скоро алуминиева решетка с ламаринена плоскост, а над нея - изолация > нанофолио > интериорен под). Приемам и други идеи  Smile
3. Материал за интериора:
- платформите - ПДЧ, лакирано дърво, фазер с рамка.. Още идеи? Върху тях - килимчета, възглавнички, изкуствена трева и т.н.
- "мостчетата" между платформите - ПДЧ греди с намотано въже по тях, широчина 30 см; Най-долното, което води към пода мисля да го направя лесно махащо се (от хора), за по-лесно почистване.
- колоните - дървени прътове, отново с въже, диаметър - не повече от 15 см. Другият вариант е тръби, плътно облицовани с въже или външен мокет, което ще е по-влагоустойчивият и лек вариант.
- на пода, над подовото отопление - теракот или ламаринена плоскост с балатум (пак уплътнение със силикон)?
4. Топлоизолация (отвътре - около 2-3 см дебелина) - фибран или корк (очаквам съвети), като ако е фибран ще бъде боядисан с акрилна водоустойчива боя. И двата варианта - уплътнени със силикон.
5. Топлина и светлина - подово нанофолио, 2 спот лампи и УВ пура (съобразени с инструкциите от сайта и форума); За подовото отопление също обмислям вариант с отоплителен кабел, фиксиран точно под пода с монтажна полиуретанова пяна, която да е под него и да служи и за изолация на дъното.
6. Влага и вода - тук директно плагиатствам от форума и се спрях на външен ултразвуков овлажнител с изведена тръба към вътрешността на терариума. Басейн на пода с пожелателни размери 40/60/15 (ако не си намеря точно такова легенче ще има корекции), разположен над подовото отопление.
7. Врати - плъзгащи се - или от плексиглас (дебел поне 1 см) на Е-образен профил, или монтиране на ПВЦ дограма (това още не съм го проучила дали може да се случи).
8. Вентилация - 2 метални решетки около 17/24 см - една на тавана и една на стената в долния десен ъгъл. Достатъчно ли са? Ще трябва ли нещо от рода на вентилатор/аспирация като в баня?

Да попитам хората с терариуми с подово отопление - реално колко ток плащате? Много ли идват всички лампи, овлажнител, аспирация (ако трябва такава), нанофолио? С уговорката, че всички ще са свързани с таймери и димери.
Също така - как се справяте с влагата в стаята, в която е терариума? Удачно ли ще е да се направи извеждане на вентилацията към комин или навън? На вентилационните решетки трябва ли да се сложат капаци и да се отварят за определено време (примерно само през деня или само през нощта) или трябва постоянно да са отворени?

Май изчерпих основните неща..  Приемам съвети и забележки Very Happy Прилагам две скици - едната е поглед фронтално, другата - поглед отгоре, разрез някъде между тавана и първата платформа. Зелените елементи са на тавана. Сигурно утре или вдругиден ще направя скици и на останалите нива.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Doroteya Strateva

Posts : 4
Join date : 15.10.2016

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Eti Чет Окт 20, 2016 10:48 am

1. Габаритни размери: Височина - 2 м; дължина - 1,70 м; дълбочина - 1 м; Тук имам въпрос - размерите дали могат да се съкратят на височина 1,80 м и дълбочина 80 см (със съответните корекции по интериора), за да може някога това чудо да мине през вратата ако се наложи? написа:

Може, не е болка за умиране.

2. Материал на конструкцията - тук вече има два варианта - или ПДЧ, или алуминиева рамка със стени от фазер или шперплат (за дъното по-скоро алуминиева решетка с ламаринена плоскост, а над нея - изолация > нанофолио > интериорен под). Приемам и други идеи Smile 3. Материал за интериора: написа:

Какъвто и материал да изберете, той трябва да се изолира от влага, топлина и УВБ. Заради лепилата в ПДЧ, за бих се спряла на алуминия, но с изолация от вата и шперплата ще трябва да се изолира някак. Пода ... какво е "интериорен под"?

3. Материал за интериора: написа:

Мен ако питаш, само няколко платформи и удобни изкачвалки към тях. Никви клони и чудесии. Игуаните само сменят кълката на която лежат, а когато се разгонят, тези неща са само предпоставка за повече травми. Предвиди най-отгоре (когато се метне, а той ще го прави) да не пара директно долу, а да има някаква спирка. Тари така си счупи няколко пръста.

4. Топлоизолация написа:

С корк е Марококо, да си каже мнението. Ако обаче се спреш на фибран, най-добре е той да се измаже и после боя.

5. Топлина и светлина написа:

Аз съм луд фен на нано фолиото и всичко друго са глупости за мен. Лампите са малко. В моя тер в момента е с 3 крушки от по 40 вата и един мега рей от 100 вата. Лампи си трябват не само за топлина, но и за светлина. С малко крушки няма как да играеш с температурата в различните сезони.

6. Влага и вода написа:

Тук всичко е ОК. Леген от магазините за левче, най-голените правоъгълни, но не бебешка вана.

7. Врати написа:

От опит - за мъжка игуана ПВЦ дограма. Плексигласа не знам колко ще издържи. На мен стъклата са ми 6мм. Плъзгащи се е най-удобно.

8. Вентилация написа:

Може на тавана да сложиш 2 в двата края по дължина. Не ти трябват вентилатори и т.н.

Да попитам хората с терариуми с подово отопление - реално колко ток плащате? Много ли идват всички лампи, овлажнител, аспирация (ако трябва такава), нанофолио? С уговорката, че всички ще са свързани с таймери и димери. написа:

На това ще отговори Оптимист Wink

Също така - как се справяте с влагата в стаята, в която е терариума? написа:

В хола имам 2 терариума, а в кухнята 1. Нямам влага никъде, нито мухъл, нито миризми.

Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 10:49 am

Здрасти пак! Тук най-важните отговори ще ти даде "Оптимист"-ът, защото е по-грамотен технически. Аз ще кажа само каквото знам със сигурност.

1. Височина - 2 м; дължина - 1,70 м; дълбочина - 1 м. - Това е малко голямо. Тоест - добре си е, но няма да се справиш отоплението. Няма смисъл да е ЧАК толкова голям, намали го. минаването през врата също е важно, поне за мен, защото се местя - моят дори е на колела. Размерите бяха 1.80 : 1.30 : 70 см (дълбочина). Оказа се, че даже е малко висок. Ети също ще ти напише нейните размери. То колкото по-голямо, толкова по-добре де, ама трябва да се мисли за отоплението. Разходки може вечер за около час, извън тера. Руми имаше много хубави катерушки, Ети е направила "алея за разходки", има я в сайта. Мисълта ми е, че понеже е добре да се движат, ама пък те са мързеливички, най-добре се оказва да има и разходки. Иначе в тера само си лежи и затова е ненужно да е прекалено голям. Не и малък, разбира се, като се разгонят много джиткат.

Платформи и интериор - ПДЧ май е най евтино, НО СЪС ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПЕРФЕКТНА ВЛАГОИЗОЛАЦИЯ. А ПОСЛЕ И ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ.

Клоните са излишни - не са им удобни, най-добре си е платформи. Ако са с естетическа це и цел преход, нещо като стълбички - тогава отново да са влагоизолирани. Не помня с какво беше - Оптимистът ще каже. И чак след това въжетата. Мокет не е добре.

Над подовото - теракот, друго не става. Вода се лее и т. н. Тук отново Оптимистът ще обясни как ТОЧНО се монтира нанофолиото и изолацията, и теракотът. За топлоизолация и двата ти варианта стават. Аз избрах корк защото ми е по-красиво. На Ети вариантът обаче е по-евтин, а май и по-ефикасен.

За топлината - с две лампи няма да стане. Аз имам 5. Едната е МЕГАРЕЙ (най-голямата, която е монтирана в кутията и е без "луна") - едновременно УВБ и нагряваща. 160 W. Освен нея има 4 по 60 W, плюс подовото, и докато не пуснаха парното това не стигаше. Ниска беше температурата!!! При Ети даже лампите са повече, предвиди си повече, пък като стане топло просто ще ги спираш. За УВБ най-доброто е не пура а МЕГАРЕЙ. Доста се потрудихме да дойдат до България, внася ги един приятел, по изрична наша молба. Струват около 120 лева - това е един от големите разходи, но е напълно оправдан. Най-добрите в света са, а и се сменят на 1 година. Другите, въпреки че пише година, реално се "изхабяват" за 6 месеца. Тоест накрая не излизат кой знае колко по-евтини. Но основното е, че разликата в качеството е ОГРОМНА, много по-голяма от разликата в цената. Ние всички сме с МЕГАРЕЙ. Правила съм измервания и след година и 2-3 месеца пак си имаше УВБ, много малко беше намаляло. Лятото се ползват и клетките и тогава може да се спира и така да ѝ се удължи живота.

[You must be registered and logged in to see this image.]

По повод влагата в стаята - при мен не се усеща, нямам проблеми. Решението е ултразвуковият овлажнител, то тва не е плагиатство, нали зат'ва е там инфото, някой да ползва. Масово се ползва това решение, защото няма май измислено по-ефикасно. То не изключва басейна де.

На всяка цена басейнът да е отопляем. При Ети се нагрява от подовото, идеално върши работа. Важно е дъното да е плоско и равно, за да става тоя номер. Аз взех някакво легенче с краченца и реално не става нищо.

За ток плащам 50-60 лева с всичките му мурафети, но включително готвене и безкрайно пране. Горе долу сметката месечната е толкова.

За вратите - животното е мъжко - дограма. Те като се разгонят блъскат и скачат... Страшно е. Има по разни форуми снимки на погроми - един си беше направил тера на трески. Най-сигурно е с ПВЦ-то.

За вентилацията - Оптимиста...


Последната промяна е направена от Marokoko на Вто Окт 25, 2016 12:12 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Eti Чет Окт 20, 2016 10:50 am

От скиците - овлажнителя задължително на тавана.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 11:10 am

Eti написа:От скиците - овлажнителя задължително на тавана.

Да, от тавана трябва да "вали" мъглата, отдолу е добре да има пак нещо за полегване, при мене има наклонена дъска. Като се нагрее на лампите и после се мести там - баш под струята. Всъщност доста игуани го правят, много се кефят. Затова тре се предвиди. Ще ти снимам моята "дъска" да ти покажа. Сега виждам, че снимките в темата "Терариум Дино" са изчезнали. Ще направя нови.

Междувременно виж за МЕГАРЕЙ ето тук :

[You must be registered and logged in to see this link.]

МНОГО СЕ ЗАНИМАВАХ С ТОЯ ВЪПРОС, ЗАЩОТО Е МНОГО ВАЖЕН. Преведох бая голям материал за УВБ-то на сайта и междувременно се консултирах с авторката. Не вярвам и някой да го е чел целия, защото стана огромен. Но за мен беше интересно. Много болни игуани има от MBD, въпреки че имат лампи в тера! Включително и моята!!! Продават се невероятни боклуци и ментета. Мегареят ги е разработил един американец и се ползват и за лечение на MBD. По света всички опитни тераристи са с МЕГАРЕЙ. Разбира се, лятото - клетка и слънце, по-добро от това няма. Друга нелоша марка са Зоомед. Имаше и други, но в момента... Компактни крушки - НЕ.  

Сещам се нещо ВАЖНО - крушките, и МЕГАРЕЯТ и рефлекторните, е добре да са на около 50-60 см от гърба на дракона (зависи и от мощността, има няколко различни). Това е оптималното. Ако е повече не знам какви трябва да са, за да го затоплят... По-малко пък е опасно - изгаряния, счупвания... Затова последната платформа да е на толкова горе-долу... Тоест, сметни и размера на самото животинче де. Ще питаме и Ети нейните на колко бяха монтирани.


Последната промяна е направена от Marokoko на Вто Окт 25, 2016 12:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 11:57 am

Едната платформа е много близо до лампите - 30-40 см. Малко е това. Изобщо не са нужни две платформи, по принцип. Ако е с цел разчупване на интериора, това е друго. Но с чисто практическа цел е важно да има "място" на което да е УВБ-то и топлото, за да не се налага да "избира" и да взима УВБ докато се грее. На втората платформа, или просто в другия край - една две малки рефлекторни отгоре, за да не се изстудява много, но нищо повече. Там някъде се пада и тръбата (аз ползвам изолация за тръби, около 1.50 лв. беше) на овлажнителя. И фактически, там е един по-хладен ъгъл, където животното да си регулира температурата, като се нагрее много. Виждам, че снимките на овлажнителя също са изчезнали... Shocked Shocked Ще ги сложа и тях. Точните мерки на терариума ми са 150/70/130. Всъщност той е висок 180 см., но отдолу има чекмедже, което е извън тера, тоест реалната му височина е 150. Напълно достатъчно е. По-голям много трудно ще отоплиш.


Последната промяна е направена от Marokoko на Вто Окт 25, 2016 12:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 12:18 pm

Най-добре е крушките да се монтират с "луни", а не да висят вътре в терариума. Развалят се фасунките от влагата, а и може да се счупят. Ще снимам и тавана да покажа.

Подовото се взима повече дължина, за да се сложи, освен в пода и в едната стена - почти до тавана. При Ети е така, а и при мен - едната стена цялата е с подово, ако е само пода - пак не е достатъчно. Нанофолиото е най-доброто. Инфрачервено лъчение - комфорт, евтина експлоатация. То си е инвестиция, но е еднократна. После се изплаща бързо.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Doroteya Strateva Чет Окт 20, 2016 12:27 pm

Благодаря за отговорите!
Относно размера - питам, защото Оги няма да може да бъде разхождан често, най много веднъж на седмица да го пуснем и то само в хола.(освен "разходките" до банята) Имаме огромно куче, което няма да го понесе добре и това застрашава Оги, ако е извън терариума. При това положение могат ли да се намалят габаритите?
"Интериорен под" - имах предвид пода отвътре. Долните плоскости на терариума реално трябва да са две, като подовото отопление е между тях. Плоскостта, която е от вътрешната страна (горната) ѝ казах интериорен под. Very Happy
Относно овлажнителя на тавана - няма ли опасност лампите да гръмнат, ако се навлажнят прекалено?
За ПДЧ и влагоизолацията - до колкото разбрах фибранът е влагоустойчив? Ако бъркам, някой да ме поправи, преди да съм бастисала терариума Very Happy Уплътнен със силикон, разбира се. Ети, като казвате фибранът да се измаже - с какво? Влагоустойчива боя и уплътнения със силикон няма ли да са достатъчни? Sad
За колоните - реално ги вмъкнах в конструкцията за допълнителна опора на платформите, че все имам усещането, че ще се откършат.. освен ако не се направи с метални подпори. Но това ще го проуча допълнително как ще стане конструктивно.
За "спирката" като се хвърли - ако дълбочината се намали до 80 см (или даже 70 см), платформите ще заемат цялата дълбочина на терариума + гредите за изкачване между тях ако ги направя по 35 см - не виждам откъде ще изпадне до най-долу.
Ако могат да се намалят габаритите, то платформите ще станат съответно по-малко. Предполагам, че най-долната ще се махне, а басейна ще го сложа от другата страна (така или иначе от там ще ми е по-лесно да го вадя).
Относно теракота - това прави ли конструкцията доста тежка? Ако го направя по-малък и на колела, пак ще е трудно да се помръдне Sad Евентуално някаква ПВЦ плоскост над металната? Нещо подобно - [You must be registered and logged in to see this link.]. Тук са дадени разновидности и приложения - [You must be registered and logged in to see this link.]. Сега виждам, че тези плоскости могат да бъдат огъвани по поръчка, при което целият под може да представлява нещо като много широк леген.
За лампите - добре, признавам си, явно не съм ориентирана, представях си ги две мощни лампи на мега рей. Very Happy Което очевидно не е "спот лампи". Въпрос - за какви лампи точно става дума? Нещо такова - [You must be registered and logged in to see this link.]. Също така какво мислите за допълнително такава лампа - [You must be registered and logged in to see this link.].
За разстоянието от мегарей лампата - това взима даже още от височината, на която могат да се разполагат платформите, което ги заковава на максимум 3.
За вентилацията - само отгоре ли да са решетките?
За дограмата - някой правил ли го е така? Как трябва да се изпълни? Проверено ли е на практика от някой, че е мъжко-разгон-мятане-устойчив вариант? Стъклото ме притеснява, не е ли по-чупливо от дебел плексиглас? Но пък с дограмата печеля още топлоизолация Very Happy

Doroteya Strateva

Posts : 4
Join date : 15.10.2016

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Doroteya Strateva Чет Окт 20, 2016 12:36 pm

Това с ПВЦ повърхностите за дъното -забравете, че съм го казала Very Happy - имат температурно свиване и разширение при температури над 30 градуса от порядъка на няколко мм. Като се има предвид, че трябва да се достигнат 30 градуса на пода и всичко да остане влагоизолирано - не е удачен вариант.

Doroteya Strateva

Posts : 4
Join date : 15.10.2016

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 1:21 pm

Ето сега с сещам още една марка лампи - Exo Terra. Правила съм измервания на Exo Terra: Repti Glo. Пак комбинирана беше - нагряваща + УВБ. И беше нова! И измерих 14 uW/cm2, a пишеше, че трябва да е 70 uW/cm2 !!! А Exo Terra уж е марка.... Не знам как става това! Даже им писах, но не ми отговориха... Но на каквото и да се спрете за УВБ - да е комбинирана или пура, невър компактна (тези, които приличат на енергоспестяващи).
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Окт 20, 2016 1:25 pm

Doroteya Strateva написа:Това с ПВЦ повърхностите за дъното -забравете, че съм го казала Very Happy - имат температурно свиване и разширение при температури над 30 градуса от порядъка на няколко мм. Като се има предвид, че трябва да се достигнат 30 градуса на пода и всичко да остане влагоизолирано - не е удачен вариант.


Повечко са на пода... Това Ники (Оптимист) с точност ще ти го обясни. Слагаше се гипскартон, вата и плочки. Става и готино, ако са готини плочките. Very Happy Изобщо тия животни ги гледат като говеда, а то може да е красиво и доста чисто. Нашите си акат в банята, много рядко в басейна и няма никакви миризми или мръсотия.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Doroteya Strateva Чет Окт 20, 2016 3:59 pm

Е, нашия няма да ака в банята, просто защото разходката до там е голяма олелия с кучето, то скимти, блъска по вратата, лае.. В басейнчето ще да е, което ме ориентира към конструкция, в която да мога да го вадя ежедневно.
А Оги в момента е с точно с такава лампа, с нея ни го дадоха - прилича на енергоспестяващa.. Ето такава е - [You must be registered and logged in to see this link.]. Но пише на френски, не мога да намеря описание на английски.

Doroteya Strateva

Posts : 4
Join date : 15.10.2016

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by optimist Чет Окт 20, 2016 10:29 pm

Здравей и от мен Very Happy
Общо взето всичко е казано по-нагоре, ще споделя важните моменти според мен при направата на терариум от ПДЧ:
1. Размера на Димана е добър, може и да се мести макар и трудно. Повече е ненужно - проблеми с отопление, тегло, закрепване и др.
2. Конструкцията е много важна. Страници захванати върху пода, тавана захванат върху (не между)  страниците, гърбът ги захлупва от задната страна, от пред - долу и горе се захващат на страниците и пода/тавана декоративни панели. Едната платформа е добре също да се хване в страница и гръб. Всичко това усилва и предпазва от накланяне и клатене - чували сме за килнати и счупени лошо сглобени терариуми.
3. Изолацията - корк или фибран. Недостатъците на корка са че се лепи със специфични лепила, има вероятност да се отлепи от гущера, тънък е, и е скъп.
Лично аз би сложил фибран - примерно 4 см, захванат с винтове за пдч то. Отгоре се шпаклова (много грубо казано)  с мрежа и лепило за изолация - щедро поне три ръце. После може да се боядиса с акрилна боя, импрегнация с течен силикон, фигури, релефи и т.н.
3. Подовото - само нано фолио никакви шнурове и кабели , като задължително сложи и на стената където ще е основната платформа за спане. Ако не те притесняват пари и ток, най-добре да се сложи на двете стени и на пода. Колко ток харчи - два метра фолио са 200 вата, работи се с термостат грубо при зададени 45 градуса фолиото работи 50/50 или за едно денонощие 5 линейни метра фолио грубо ще харчат 12 киловат/часа енергия. Ако го пускаш само през нощта сметката е на половина.
4. Фолиото се слага между изолацията и горното покритие, аз съм ползвал за покритие гипсокартон измазан пак с лепило за изолация. Върху гипсокартон се слагат и плочките на пода - лепят се като за баня, здраво лепило най-добре с фибри и без фуга.
5. Вратите - при този размер задължително дограма. Има добри алуминиеви плъзгащи се врати във всякакви цветове. Ако парите и теглото не са проблем, може и стъкло пакети вместо стъкла.

Ми това е в общи линии, ако има нещо неясно питай смело.
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Eti Пет Окт 21, 2016 12:53 am

За "спирката" като се хвърли - ако дълбочината се намали до 80 см (или даже 70 см), платформите ще заемат цялата дълбочина на терариума + гредите за изкачване между тях ако ги направя по 35 см - не виждам откъде ще изпадне до най-долу. написа:

ДА, така е най-добре. При мен платформата е до самото стъкло, за да не може да се мята.

Относно теракота написа:

Честно си признавам, не знам колко тежи, но е супер лесно от хигиенна гледна точка. Лесно се чисти и дезинфекцира. А и с подовото става супер.

За лампите написа:

Ние смес най-обикновени крушки филипс от по 3 лева.

За вентилацията - само отгоре ли да са решетките? написа:

Не. Долу и горе.

За дограмата написа:
Ние [You must be registered and logged in to see this link.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Eti Пет Окт 21, 2016 1:09 am

Е, нашия няма да ака в банята, просто защото разходката до там е голяма олелия написа:

Ами носете го до там. Знам, че с куче е гадно, но е само в началото, после свикват. За ваше улеснение е да го свикнете да се изхожда в банята, иначе се обричате на голямо търкане. Laughing
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Вто Окт 25, 2016 12:23 pm

По повод кучето - да габаритите са си тези, искам да кажа оптималните - 150/70/130 см. Но не е добре да се виждат с кучето. Някои игуани така и не свикват, а стресът при тях е пагубен. Може да умре буквално. Възможно е да сре да се храни просто защото има котка, която седи и го гледа през стъклото редовно... Това е повече за малките де, а котки обикновено свикват и даже се сприятеляват. Но голямо куче е друго нещо - НАЙ-ДОБРЕ Е ДА НЕ ВИЗА В ТАЗИ СТАЯ ИЗОБЩО! А иначе - разходки ако няма - ми няма, събота и неделя, примерно, но е добре като цяло да общувате с него, за да не става асоциален.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Вто Окт 25, 2016 12:35 pm

Doroteya Strateva написа:Е, нашия няма да ака в банята, просто защото разходката до там е голяма олелия с кучето, то скимти, блъска по вратата, лае.. В басейнчето ще да е, което ме ориентира към конструкция, в която да мога да го вадя ежедневно.
А Оги в момента е с точно с такава лампа, с нея ни го дадоха - прилича на енергоспестяващa.. Ето такава е - [You must be registered and logged in to see this link.]. Но пише на френски, не мога да намеря описание на английски.

Да, лампата е от тъпите, по света вече не се произвеждат даже... Марката е незнайна. Аз мога да преведа от френски, но няма смисъл, повечето неща указани на опаковката не отговарят на истината. Добрите марки са няколко и тази не е една от тях. Но ще си сложите по-хубава в новия тер просто. Ако изберете МЕГАРЕЙ, което горещо и единодушно препоръчваме, за него също вземете "луна". При мене е монтиран в една кутия, ама това не е добър вариант.

А за теракота - да става тежко, но пък е доста солидно. Взимат се колела за повече килограми, има такива. Местенето от стая в стая е много лесно - аз си го местя сама, а е огромен. Местенето в друго жилище - трудно, при мене го босиха 4 човека, но това не е само заради теракота. Стените също тежат. Трябва да е здраво просто. А и влагата може да се окаже проблем. Чистенето - също. Когато се разгонят картинката става различна - маже се с лайна навсякъде, нарочно. А теракотът се чисти най-лесно и ефикасно, нищо не задържа. При мен след всяко снасяне, което също е голяма свинщина, се сменя цялата изкуствена трева - всяка година.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Вто Окт 25, 2016 12:39 pm

Игуаните много обичат меко - ето така, не клони Smile)))

[You must be registered and logged in to see this image.]

То някакви катерушки или клони е добре да има, по които да се катери и слиза, но за лежане не става, особено за голямо животно.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by shoppy Съб Мар 25, 2017 2:10 pm

За жалост тази тема трябва да я заключим. Оказа,се че Оги просто не е издържал и месец и половина след като си е намерил домЪТ е починал...
shoppy
shoppy

Posts : 456
Join date : 04.12.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Пон Мар 27, 2017 11:53 am

Eххх, горкото, аз разбрах, че щели да го гледат в банята... Sad  То и без оченце беше... Измъчи се, повечето са така, и умират без време. Той беше здрав и хубав, зорлем стана... А хората продължават да искат и да взимат....
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by shoppy Сря Мар 29, 2017 7:24 pm

Едно момче го е взело все пак. Имал си тер, любов и всичко нужно, НО по думите на момчето е умрял за два часа...думите му бяха "толкова бързо стана,че нямах време да потъря вет ".
Явно всичко преживяно преди това (клетка,липса на крушки, съжителсво в клетката с паун ....кофти храна и пр) са си казали своето ..Sad
shoppy
shoppy

Posts : 456
Join date : 04.12.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Marokoko Чет Мар 30, 2017 1:15 pm

Ехххх, горкичкото... Целият им живот е мъка на тияя горки гущери.... Не е работа това! Тре се забранят и толкоз...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by shoppy Пет Мар 31, 2017 10:24 am

Мноу тъпо!
shoppy
shoppy

Posts : 456
Join date : 04.12.2013

Върнете се в началото Go down

Проект за терариум на Оги Empty Re: Проект за терариум на Оги

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите