Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Хранителни добавки

4 posters

Go down

Хранителни добавки  Empty Хранителни добавки

Писане by Eti Пон Юни 02, 2014 10:58 pm

Тук ще ви представя някои от добавките, които са подходящи за игуани, и които лично съм използвала. Всъщност не става въпрос само за личен опит, а за проверявана информация и активна КОРЕСПОНДЕНЦИЯ СЪС СПЕЦИАЛИСТИ. На база на тази кореспонденция сме направили нашия избор и го споделям тук, за да ви спестя време, да споделя наученото и да ви предпазя от грешки.

1. На първо място, разбира се, поставяме чистия калциев карбонат. Той е абсолютно задължителен и няма да говорим за него. Само ще спомена, че дозата от чист калциев карбонат е 0,85 гр/кг.

Ще ви запозная с няколко витаминно - минерални добавки. Калцият е важен, но и витамините и минералите също са необходими. Перфектната витаминно-минерална добавка за игуана е без фосфор и без витамин Д3, тяхното предозиране е значително по-опасно от недостига им. Съобразявайки спецификата на храната по нашите ширини, специалистите препоръчват именно такива добавки. За съжаление аз такива не съм срещнала и доколкото знам, просто не се произвеждат. Никой производител нe разрабтва добавки специално за игуани. Добавите се произвеждат за влечуги по принцип. Е все пак има някои, които са по-подходящи от други.

Нютробал (Nutrobal Reptile) на фирма Vetark – тази добавка е добра за по-млади животни, но и за възрастни става.  Тя на практика си е калциево-витамина добавка. Съотношението калций/фосфор е 46/1. Казват, че когато се дава Нютробал не е нужно да се дава калциев карбонат, но аз все пак си я смесих 1:0,2 с калциев карбонат. Дозировката от нея е: за игуани до 2,5 годишна възраст по 1,3 гр/кг. За игуани над 2,5 години по 1 гр/кг. Недостатъкът е, че не може да си я купите на българския пазар. Аз си я поръчвах от Ebay и излизаше около 18 лева с доставката.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Terravit (фирма JBL) – тази добавка задължително трябва да я смесите 1:1 с чист калциев карбонат. Аз лично я смесих малко повече някъде 1:1,2 в полза на карбоната.  Дозировката на тази смес е по 1 гр/кг. Продава се в България.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Reptolife (фирма Tetra) – тази трябва да я смесите 2:1 в полза на калциевия карбонат. Пак може да я направите 2,2:1. Дозировка за нея нямаме, но аз лично пак бих я давала по 1 гр/кг. Продава се в България.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Това са добавките препоръчани ни от д-р Василиев. Аз лично досега ползвах Нютробал, но отскоро минах на Tеравит, за разнообразие.


Последната промяна е направена от Eti на Нед Ное 08, 2015 11:29 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Вто Юни 03, 2014 8:57 am

Забравих нещо много важно - дадените дози са за седмица, т. е.: 1 гр/кг за една седмица.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Вто Юни 03, 2014 10:58 pm

Ами нямаше ли разновидност на Нютробала за пораснали игуани?
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Сря Юни 04, 2014 12:02 pm

Marokoko написа:Ами нямаше ли разновидност на Нютробала за пораснали игуани?

Не, няма.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Сря Юни 04, 2014 12:39 pm

Eti написа:Не, няма.

Има имаааааааааа. Сега се сетих. Всъщност искам да направя важно допълнение. По-горе си писала, че Нютробал е предназначен за млади гущери. Всъщност специалистите казват, че при един вече израснал гущер ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ дозата на калция и витамините.

"Гущери на възраст от две години и половина и по-големи трябва постепенно да намалят приема на калций, тъй като скоростта на метаболизма, включително и на костите, е значително намалена. Излишък на калций и витамин D3 може да доведе до минерализация бъбреците и други органи, по-специално при възрастни мъжки. Във витаминно-минералните добавки витамин D3 трябва да се намали. (А най-добре да се ползват хубави лампи и никакво D3.) Затова на възрастни гущери се дава " Avimix "  на същата фирма " Vetark ", който е комбинация от " Nutrobal " и " ACE - high" от същата фирма в съотношение 2:1. Сместа се използва в доза от 1 г / кг телесно тегло на седмица, като дозата се дава на два пъти.

Това са общи правила, независимо от марките, и все пак е важно, че тези марки са препоръчани от лекари, а има всякакви боклуци. Аз в момента също съм с Теравит.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Сря Юни 04, 2014 2:55 pm

Ето го Теравитът как заминава ... За да съм сигурна, че е изяден целия го давам наръсен върху парченца от нещо много любимо. Снимката не е много хубава, но повече гледах да си пазя пръстите, че много бавно зарастват  Very Happy ...

[You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Юни 04, 2014 4:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Сря Юни 04, 2014 3:55 pm

Преди време водих десетдневен спор, че може да станат много кофти неща при предозиране на калций, фосфор и Д3. Той така и не ме разбра, ама може и аз да не обяснявам както трябва. Всичко тръгна от въпросните дозировки и използването на "щипки" като мерна единица, което е безкрайно несериозно за мен. Та на въпроса, ДА, може да се ползва комбинация от " Nutrobal " и " ACE - high", но тази информация е от няколко години и вече има по-нови продукти. И двете добавки ги няма в бг и трябва да се поръчват от чужбина. А и да ти кажа предозирането с вит. А е смъртоносно за влечугите, а втората е точно вит. А, С и Е. В нютробал също има вит. А, та.... И не на последно място преди няколко седмици д-р Василиев препоръча Рептолайф или Теравит в комбинация с калциев карбонат, а това ми е напълно достатъчно.


Последната промяна е направена от Eti на Сря Юни 04, 2014 4:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Сря Юни 04, 2014 4:04 pm

Сега се сетих, пак от оня спор... ако някой си мисли, че като дава рукола не трябва да дава калций МНОГО, АМА МНОГО СЕ ЛЪЖЕ. Тогава прочетох изречението "Аз като давам рукола не давам калций" - е по-голяма тъпня не бях чела. Земята да изровиш разнообразие и съотношение 2:1 калций/фосфор са почти непостижими. Аз издържах само една седмица (с таблица, която смята съотношението в храните автоматично) т.е., дет се вика всичко на готово и пак, голям зор и врътня. Да не говорим, че хранене от сорта днес тиква, утре рукола, в други ден  зелен боб е ВРЕДНО.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Сря Юни 04, 2014 4:23 pm

Да бе, по-лесно е с Tеравит, но некой може да не чете от Бг и да има на разположение другите препарати, нека има инфо. А препаратът на Vetark е точно от книгата на Василиев, макар и по-стара информация пак става. Не си ги смесваш сам двете съставки, а се продават смесени и се казва - " Avimix ". Той го препоръчва, не аз, не бих си позволил, имаме такива приятели, които се правят на лекари и силно се надяваме хората да не ги слушат. В тоя ред на мисли искам да добавя нещо важно за хората, които четат - ИНФРОМАЦИЯТА НА ТОЗИ ФОРУМ Е ПОТВЪРДЕНА И МНОГОКРАТНО ПРОВЕРЯВАНА. Осланяме се на общоприети и ДОКАЗАНИ световни специалисти. Не ви занимаваме с НАШИ мнения, теории и спекулации. Ако някой споделя лично мнение, това е изрично упоменато.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Сря Юни 04, 2014 4:30 pm

За нашите географски ширини калцият е задължителен, игуаните ядат в естествената си среда съвсем различни неща. (Имам много интересен материал за това, като спре да ме мързи ще го преведе и пусна). Храната тук е "слаба". Дори да се спази съотношението Са:Р, цялостното им количество е недостатъчно. Не цитирай тези спорове. Нема сми. Който оспорва това фактически изпада в спор с най-големите специалисти в света, които са единодушни по този въпрос - на игуана в плен се дава допълнителен калций. Да се дискутира това на практика е безмислено..., а и с нищо не може да се аргументира. Ако тук видя такива мнения ще ги трия.

Има доста игуани, гледани без калций и са си супер, едната е 9 кг - Форест на Линки - но живеят на открито през деня, на съвсем други географски ширини и със съвсем друга храна.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Сря Юни 04, 2014 10:31 pm

Така е, но Авимикс е направен за пилета. Когато Василиев е писал не е имало голямо разнообразие и са били слабоизвестни добавките направени специално за рептили. Сега ги има и някои от тях са почти добри Wink та за това не писах за авимикса.

Marokoko написа: Дори да се спази съотношението Са:Р, цялостното им количество е недостатъчно. Не цитирай тези спорове. Нема сми. Който оспорва това фактически изпада в спор с най-големите специалисти в света, които са единодушни по този въпрос - на игуана в плен се дава допълнителен калций. Да се дискутира това на практика е безмислено..., а и с нищо не може да се аргументира. Ако тук видя такива мнения ще ги трия.

Я па ти?!?!?! Ако си намажа главата с кайма и се пъхна във фурната, ще стана ли принцеса?

Майтапа настрана, но поне аз колкото и форуми и т.н. да чета, никъде не дават само чист калций. Навсякъде дават калциево-витаминни добавки. И ако трябва да префасонирам един известен лаф - само с калций не става, трябва и витамин и минерал Laughing
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 05, 2014 12:40 pm

Eti написа:Майтапа настрана, но поне аз колкото и форуми и т.н. да чета, никъде не дават само чист калций. Навсякъде дават калциево-витаминни добавки. И ако трябва да префасонирам един известен лаф - само с калций не става, трябва и витамин и минерал Laughing

Аз пък тук не съм много съгласна. Нали той казва, че на възрастни игуани се намаляват витамините... В отговор на нашия въпрос - "Трябва ли да се намали калция на една вече пораснала игуана?". Според мен може и само с калций. Аз също давам витаминки чат-пат за разнообразие, но не мисля, че е чак задължително. В двата форума, където членувам почти никой не дава витамини. А повечето калций който се продава в лъскави кутийки си е пак старият калциев карбонат утаен, облечен в маркова кутийка и шитнат на десеторна цена.

Днес хванах по-хубава снимка, заради тия снимки тази седмица яко предозирахме добавките ...  lol! 

[You must be registered and logged in to see this link.]
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 05, 2014 12:52 pm

И друго интересно се сетих. В единия форум имаше много интересен спор по въпроса. Той беше на тема да се дват ли добавки изобщо. И двамата спорещи очевидно бяха доста образовани, а и надъхани, и накрая всъщност се оказа, че единият е англичанин, а другият живее в африка. И спорът всъщност е беазмислен и не е никкъф спор. Едното говедо беше расло на африканско слънце и с огромен собствен двор с всякакви растения, че и басейни и кво ли не..., другото мунче - бледо англичанче. Неговият стопанин, явно беше доста опитен човек, цитираше и някакви наблюдения и статстики, може да е лекар или да има магазин, не се разбра, но се занимава професионално, та той каза накрая - "Ние тук не можем да си позволим да не даваме добавки. Изключено е!" Та излиза, че не всеки опит може директно да се взаимства, трее се съобрази с конкретните условия. На руснаците, например храната е доста бедна, Ирина ми е казвала, че там на пазара има две-три зеленийки... Така че е въпрос налично усмотрение... Аз лично давам, но не непрекъснато.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Чет Юни 05, 2014 2:24 pm

Да се намалят, но не да се изключат. Няма сила която да ме убеди, че при нашата храна (особено зимата) може да се отгледа здрава и дълголетна игуана без витамини и минерали. Е ако трябва да степенуваме нещата, естествено калцият е най-най, но не пренебрегвайте  витамините и минералите. Василиев има цяла глава в книгата посветена на витамините и минералите, а във ветеринарна херпетология много подробно обяснява всеки витамин за какво е нужен. Каплан също казва, че не само калция е важен. В чужбина аз поне до сега не съм срещнала някой да ползва само и единствено калций, винаги има и нещо друго. Е вярно, много зависи къде живееш. На Линки ѝ е лесно, ние с нея не може да се сравняваме.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 05, 2014 3:30 pm

Чудесно, айде сега, чедо, да преведеш тази глава за нас... Чакаме. Ще я турим при статиите. Тук това нека остане така - кратко и ясно, да може който иска набързо да види кво да си вземе. А пък там за любопитните по-подробно. На мене ще ми е интересно да попрочета. Неразбираемата и строгонаучната част мое да я попосъкратиш, ние сме любители. Мно пишеш и нещо почваш да ме дразниш, айде кат толкоз ся натискаш - преведи и дай да четем. Също така те моля да украсиш статията със снимки от оня експеримент с каймата..., да радва и окото и ума...  lol! 
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 05, 2014 7:58 pm

ПРОБИОТИЦИ:

За да се задръстим съвсем ще добавя и пробиотиците - Това е препоръчителна, а не обезателна добавка, но е много полезна. Доста хора дават на игуаните си и се позаинтересувах. Скоро ще имаме и тук. Разбира се, става дума за специално разработени пробиотици за игуани. По света са доста популярни. Дори хората, които не дават други добавки, добавят пробиотична пудра към храната. Пробиотиците оптимизират храносмилането и много подобряват общото здравословно състояние. А ако игуаната е на антибиотична терапия е силно препоръчително да се дават. Все пак при тях храненето и правилното фунциониране на храносмилателната система е пряко свързано със здравето и продължителността на животта. НЕ СА ОСОБЕНО СКЪПИ и просто не виждам защо да не давам. Aко дбавяте към храната със сигурност правите нещо добро за игуаната си. Скоро ще има американски пробиотици в България, внася ги един приятел по наше настояване. Специално ще напиша марката и ще направя представяне. Просто защото според мен си заслужава. Рекламирам, защото ме кефи.


Последната промяна е направена от Marokoko на Нед Мар 22, 2015 2:06 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Пет Юни 06, 2014 12:02 pm

Разбира се, става дума за специално разработени пробиотици за игуани. написа:

Ето това е ключът Wink



Последната промяна е направена от Eti на Чет Юни 12, 2014 10:39 am; мнението е било променяно общо 1 път
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Пет Юни 06, 2014 12:56 pm

Е за влечуги е, не е САМО за игуани... Но е в комбинация с витамини, затова не се дава заедно с витамините. Като свършиш витаминките - тогава.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by ivanjonkov Сря Юни 11, 2014 10:14 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Аз давам от десетина дни от този. Взел съм с Д, защото моята игуана е гледана първите 10 месеца без слънце и UVB лампа. Видях в магазина и вариант само с калций и мултивитамини също. Клацият беше 9.2, а с витамин Д - 9.8 В това си имаше лъжичка и предполагам, че и в другите има. По 1/2 от калция с или без Д и 1/2 от мултивитамините поръсани върху храната пише в/у опаковката.
ivanjonkov
ivanjonkov

Posts : 83
Join date : 02.06.2014
Age : 36

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 12, 2014 8:36 am

Е каквото пише - това слагаш. Като ги свършиш обаче ги смени. Тези марки, които е писала Ети по-нагоре ни ги е препоръчал един от най-големите специалисти в света по игуани. Ние го попитахме специално, защото са доста и човек като не е лекар не може да се ориентира. А иима и друг фактор - не се знае дали това, което четеш на опаковката е вярно изобщо...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by ivanjonkov Чет Юни 12, 2014 9:03 am

То това важи и за човешките добавки Very Happy
ivanjonkov
ivanjonkov

Posts : 83
Join date : 02.06.2014
Age : 36

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Чет Юни 12, 2014 10:40 am

То това важи и за човешките добавки написа:

И аз това казвам, ама на, ние ядем лайна, ама за игуаните всичко се проверява, шантава работа scratch 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Marokoko Чет Юни 12, 2014 11:59 am

Аз пия тройно пречистено рибено масло, натурални витамини и домашно вино.  lol! А пробиотиците ги сменям...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by optimist Нед Юни 29, 2014 11:27 pm

In vino veritas
optimist
optimist

Posts : 54
Join date : 26.04.2013

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Eti Пон Ное 10, 2014 12:03 am

Да отбележа, ако някой се интересува, лъжичката, която е във витамините "Теравит", пълна равна лъжичка, е точно 1 грам.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Хранителни добавки  Empty Re: Хранителни добавки

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите