Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Основните заболявания на игуаната

4 posters

Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Основните заболявания на игуаната

Писане by Eti Пет Авг 02, 2013 10:06 am

Основните заболявания на игуаната

  Д-р. Д. Б. Василиев

За собственика на игуана е важно правилно да се грижи за своя гущер и да гледа внимателно за всякакви промени в поведението и общото състояние на животното. Лечението на болнoто животнo е работа на лекаря и аз съм напълно против „самолечението”. Но собственикът трябва да се научи да разпознава болестта навреме, и да е в състояние да си създаде приблизителна представа за каква болест би могло да става на въпрос.

Опорно – двигателен апарат

Куцане


Най-честата причина за куцането е хроничната липса на калций и витамин D. При това е възможно да се установи и подуване или изкривяване на крайниците и долната челюст (за втория е по-характерно омекотяване), други причини – зарастване на травматични или спонтани фрактури, както и последствията от ухапвания, подуване, целулит или абсцес също води до куцане, нарушение на подвижността в ставите с тяхното увеличение или просто на намалената им функция. Това се дължи на септичен артрит, възрастов остеоартрит и околоставни фибрози след травма или продължително обездвижване. При игуаните са известни и двете форми на ставна подагра, както и на лъжлива подагра (метастатична минерализация). Подаграта се среща по-рядко при игуаните, отколкото при костенурките, и обикновено съпътства гломерулонефрита. С нарушения в походката и с провлачване на задните крайници е свързан и осифициращия  спондилит (възпаление на прешлени), в областта на гърднопоясния или опашния дял на гръбначния стълб. Най-често тя е свързана с остаряване или хроничен остеомиелит. В този случай в гърба или основата на опашката гущерите стават твърди и неподвижни.


Парализа и пареза.
Парализа на задните крайници има най-често в резултат от компресия на гръбначния стълб на нивото на последния лумбален прешлен при хронични рахит. В зависимост от тежестта на пораженията, може да се наблюдава и пълна парализа на крайниците. В този случай, симптомите се появяват внезапно, като преди това не е задължително гущерът да е имал травма. След това, ако животното е с нарушена дефекация и уриниране, прогнозата е неблагоприятна. За мен, тези случаи са от особен интерес: мисля, че своевременното лечение може да бъде успешно. Тези симптоми трябва да се разграничават от мускулна слабост, спазми и потрепвания – фасцикулации. В по-редки случаи, парализа се развива поради нараняване на гръбначния стълб или абсцеси и тумори в тази област.

Деформация на гръбнака
Ако деформациите се проявяват в ранна възраст, те могат да бъдат генетично обусловени или свързани с нарушаването на режима на инкубация – тези деформации са по-чести при игуани развъдени в плен. В други случаи, това се дължи на : (по реда на честотата на възникване), метаболитни нарушения, изгаряния, травма, инфекция или тумор. Най-честата причина – патология на аксиалните мускули е в следствие на тежък недостиг на калций или изгаряния от крушките за нагряване.

Кожа

Отворени рани по кожата.
Ожулвания на стъпалата и на върха на муцуната обикновено е причинено от протриване в настилката или вентилационните отвори в терариума. Дефекти по тила, задната част на крайниците, ставите, задницата и опашката са в последствие от ухапвания ако игуаните се гледат групово или при транспортиране. Изгарянията са често на гърба и раменете – при горно отопление, или на долната част на корема за долно отопление, в ранните етапи те приличат булозен дерматит. Пустулозен дерматит обикновено е с бактериална, а не с гъбична етиология.


Последната промяна е направена от Eti на Пет Авг 02, 2013 10:15 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Eti Пет Авг 02, 2013 10:06 am

Отоци и тумори
Плътни отоци, леко подвижни, с гладка повърхност, обикновено се дължат на капсулирани гнойни абсцеси, съдържащи кондензирана гной. Абсцесите най-често се разполагат под скулите и брадичката и рядко в телесната кухина. Гангренозни абсцеси понякога се образуват в дълбоки прободни рани. Образуването на твърда капсула обикновено се предхожда от локално възпаление на подкожната тъкан (целулит). Булозните възпаления могат да бъдат с бактериална етиология или причинени от изгаряне. Мастните кисти са често срещани на опашката при възрастни игуани и се развиват като  крайния резултат е "сух" абсцес. Абсцеси в главата обикновено са силно васкуларизирани, в никакъв случай не се опитвайте да ги отваряте без помощта на лекар. Туморите са доста често в областта на долната челюст. При това външната картина може да бъде напълно идентична със случаите на фиброзна остеодистрофия (пациенти с хроничен рахит, когато има други симптоми на това заболяване), фиброзна дисплазия Plaza (в този случай няма други симптоми), фибром или фиброзаркома (последните се различават само хистологично). Подкожните червеи (хелминти) са често явление при хамелеоните, но при игуаните те практически не се срещат.


Нарушения на цвета и пигментация.
Оцветяването на възрастен се проявява при мъжките на възраст между една и половина до две години. Появяват им се сини отенъци на главата, охра или жълти люспи на гърба и отстрани, особено характерни за гущери от Централна Америка и северната част на Южна Америка. Тази окраска може да се променя по време на сезоните. Ако окраската на гущера е постоянно оранжева и в същото време е налице обща отпадналост , мастни размазващи се  изпражнения, тази характеристика е симптом на хепатит или хепатоза. С развитието на системно заболяване, което води до отравяне на кръвта, гущерът променя цвета си и става много светъл (често това е свързано с бъбречно заболяване) или, обратното – тъмен. Тъмни са и гущерите при лошо осветление, както и при стрес и ниски температури; светли – ако е продължително линеенето. Тъмни петна, корички или отделни участъци от тъмна пигментация може да се дължат на паразити кърлежи Hirstiel / trombidiiformis (червен цвят), или също така такива явления могат да бъдат причинени от почвени сапрофитни гъби Geotrichum Sp. Те се срещат в скоро внесени игуани.

Белези
Това е свежа съединителна тъкан или розовобежова, гладка, без люспи. Във фазите на смяна на кожата белезите не се променят, но веднага след линеене засегнатият участък  драстично намалява. След пълна епителизация, по краищата на раната започват да се формират нови люспи. Обикновено те са по-малки и по-тъмени от нормалните и са подредени на случаен принцип.

Струпеи и лющене
Напластяванията (кафеникава дебела кора) е фазата на зарастване на рани и възпаления. Лющенето може да бъде свързано и с нормална или нарушена смяна на кожата. Изтощението и дехидратацията предизвикват забавяне на линеенето, особено при пръстите, на върха на опашката и гръбначния гребен, който е изпълнен със суха некроза. Деликатни черни корички на корема и долната страна на опашката причинява гъбичката Geotrichum candidum  при животни, отглеждани групово във влажни и малки терариуми.

Устата
Малки кръвоизливи.
Малките кръвоизливи (петехии), при гущерите са редки и обикновено са предшествани от нараняване. Процесът на възпаление на венците може да сигнализира за ранен етап на стоматит. Нарушения в кръвосъсирването също предизвикат петехии. Това се случва при сепсис, ДИК (дисеминирана интраваскуларна коагулация, консумативна коагулопатия, тромбохиморарргичен синдром (след сериозни операции)) или в случаи на отравяне с антикоагуланти (варфарин, зоокумарин), но това се случва рядко.

Язви
Язвите може да се появят в случай на стоматит, въпреки че той се среща рядко като самостоятелно заболяване при игуаните. Подобно на костенурките, и при игуаните стоматита обикновено съпътства  пневмония или системна инфекция. Обикновено върха на езика на всички игуани е ярко червен. Стоматитът лесно може да бъде объркан с гингивит, обикновено при гущери с подута или изкривена челюст. Това заболяване води до обръщане на вътрешната повърхност на устните и появата на червеникаво-кафява вискозна течност. Почти невъзможно е то да се излекува, но е „съвместимо с живота”, както казват лекарите. Тумори в устната кухина (обикновено лимфом или лимфосарком) изглеждат като разранени, силно кървящи тумори, понякога неравномерно и с вторично нагнояване.


Последната промяна е направена от Eti на Пет Авг 02, 2013 10:35 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Eti Пет Авг 02, 2013 10:07 am

Ексудат
(възпалителен излив – излязлата при възпаление от стените на малките съдове течност. Ексудатът е богата на белтъци, може да съдържа левкоцити, еритроцити, микроорганизми. Бива: серозен, фибринозен, гноен, хеморагичен.) Б. пр.
Ексудат в устната кухина може да се получи от стоматит или да постъпва от трахеята, (вътрешните ноздри) и хранопровода. Лигав или мътен ексудат е обичаен за пневмонията. Ако се разгледа под микроскоп ще се виждат белите кръвни клетки и респираторния епител с ресничките. По-рядко слуз може да се появи от стомаха след употреба на храна, понякога с повръщане или гастрит (тук ще помогне рентгенова снимка). Глосит (възпаление на корена или тялото на езика), разпространено сред варани и хамелеони, при игуаните е изключително рядко. Птиализъм  (прекомерно производство на слюнка) може да бъде симптом на пневмония или тежка инфекция или паразитно заболяване, не е задължително да е свързано с белите дробове. По-често, обаче, това е повръщане на вода, смесена със слуз от стомаха, това  настъпва, когато гущерът се взима на ръце, веднага след като е пил вода.

Заболявания на зъбите
Зъбите на игуаната, както и на повечето други гущери, са плевродонтни, т. е., те са прикрепени към вътрешната повърхност на челюстната кост и са без зъбни алвеоли. Те се подменят през целия живот. Акродонтните зъби, каквито са на агамите и хамелеоните, се сменят само при млади животни, и след това остават постоянни. При тези гущери (но не и при игуаната), можем да се сблъскаме със заболяванията на зъбите и венците.

Респираторни нарушения

Недостиг на въздух/задъхване.
Недостигът на въздух е симптом за нарушение на проходимостта на горните или долните дихателни пътища или притискане на белите дробове. Причините за това са разнообразни. Външните ноздри могат да се запушат от остатъци от несменена кожа, засъхнали секрети от носната солиева жлеза, или секрет от възпалителен ринит, или от пневмония. В тези случаи гущерът диша с леко отворена устата. Обикновено така той диша и когато е прегрял. За да се потвърди диагнозата пневмония, лекарят трябва да направи изследване на секрета и рентгенова снимка в латерална / странична проекция. Вирусни и паразитни пневмонии не са характерни за игуаните, гъбична – много рядко. Млади игуани поставени в топла вода, могат да се задушат и да се удавят. Такива ситуации, както и изкуственото хранене или неумелото даване на лекарство, са причина за аспирационна пневмония – (Терминът аспирация означава попадане при вдишване на вода, кръв, хранителни остатъци в дихателните пътища, което води до развитие на инфекциозен процес. (Б. пр). Недостиг на въздух често се отбелязва, при подуване на стомаха или червата, терминални състояния (белодробен оток, камерни фибрилации, агония).

Кихане
Това е нормално явление за всички гущери притежаващи носни солиеви жлези. Кихането позволява на игуаните да отстраняват излишните хлориди на калия и натрия, без да прибягват до излишна загуба на вода. Механизмът на отделяне на секрети от тези жлези наистина напомня на кихане. В същото време около ноздрите и върху стъклото на терариума може да се види изсъхнал фин бял прах. Колкото по-често киха гущера, показва наличието на повече сол в храната му. Работата на жлезите не е свързана с регулирането на даваното количество калций.

Очи
Временното подуване на клепачите, изчезва спонтанно след 30 – 60 минути, понякога се развива след груби опити да се задържи гущера в областта на шията, особено ако животното, отчаяно се е съпротивлявало. Тук се намират големи венозни синуси, очевидно допринасящи за нормалното линеене на веждите, тъй като кожата на главата на другите места е плътно свързана с черепа. На тези места често са локализирани абсцеси. Блефароспазъм – когато едното или двете очи са винаги затворени – може да бъде следствие от изгаряне от ултравиолетова лампа, блокиране на слъзните жлези, наличие на чужди тела или роговична язва.  

Неврологични нарушения
Гърчове, потрепвания, атаксия, тортиколис, треперене на главата, кома. Това са симптоми на увреждания на централната нервна система. Състоянието на атаксия, т.е  на невъзможност да се координират мускулите по време на произволно движение, може да напредва едновременно с  увеличаване на мускулната слабост, гърчове, конвулсии, кома и накрая смърт. Най-честата причина за това е състоянието на остра хипокалцемия поради хронична липса на калций и витамин D в храната, по-рядко в резултат на бъбречно заболяване. В първия случай е по-характерно тремор на пръстите, във втория случай – потрепвания (неволеви потрепвания) на мускулите на крайник и подкожните коремни мускули. Тетания на вратните мускули причиняват накланяне на главата (спастична крива шия, или тортиколис). При хранене на игуаните най-вече с размразени зеленчукови смеси може да се развие полихиповитаминоза. Симптомите на това заболяване, включват като начало слабост и атаксия, след това, с напредване на болестта – припадъци и тортиколис, в последния етап от развитието, и конвулсии, кома и смърт. Подобни симптоми може да предизвика и стеатит (хиповитаминоза E). Генерализирана мускулна слабост и летаргия са често срещани при тежки паразитни инфекции или "остър корем": фекално запушване, колит, възпаление на сляпото черво и свързаната с него чревна непроходимост/ спастичен илеус. В този случай груба коремна палпация може да причини гърчове и кома. Обикновено коремната стена е подута и няма изхождане в продължение  на седем или повече дни. При подагра и бъбречно заболяване може да се появи повръщане, летаргия, и потрепвания. При метастатична минерализация – внезапни конвулсии, които отзвучават спонтанно. Гърчовете са нещо обичайно при отравяне с инсектициди, метронидазол (маркирани с атаксия) , антибиотици, аминогликозиди, бои и отровни растения (като лютиче или азалия). Фрай (Фрай, 1991) описва алкохолна интоксикация на игуани хранени с ферментирали презрели плодове.


Последната промяна е направена от Eti на Пет Авг 02, 2013 10:19 am; мнението е било променяно общо 4 пъти
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Eti Пет Авг 02, 2013 10:08 am

Летаргия
Намаляване на активността на игуаната винаги възниква при ниски температури, при липса на UV светлина или място за укритие, съпътства социален стрес, линеенето и бременността. Игуаните не спят зимен сън, дори при много кратка продължителност на деня. Истинската  летаргия е много опасен симптом за сериозни заболявания: хронична остеомалация, дехидратация, изтощение, метастатичена минерализация, хронична бъбречна недостатъчност, дистокия, сепсис, остра чревна непроходимост.


Промяна на поведението
Агресията при игуаните може да е формата на самозащита или непровокирана атака. Защитата е характерна за всяка игуана до едногодишна възраст и при възрастни гущери в период на адаптация, преместване в нов терариум, след дълга раздяла със собственика, или появяването на чужди хора. Това са елементи на териториалното поведение с типичени демонстративни пози. Сексуалното поведение при мъжките  също се проявява като агресия, то обикновено е свързано с размножителния период или с периода на съзряване на младите самци. Това поведение често се дължи на случайни промени в температурата, ултравиолетовите лъчи, съжителството с други игуани, понякога с менструалния цикъл на стопанката, тъй-като мъжките игуани са в състояние да реагират на човешки феромони. Едри мъжки екземпляри може да проявяват внезапна агресия при болести, които причиняват силна болка: мезентериална и бъбречни колики, възпаление на бедрените пори, парафимоза и т. н. Бременните женски в последния триместър,  като норма се проявява като заболяване: животното става апатично, в почти вцепенено състояние, отказва да се храни, потъмнява, задната третина на тялото се издува по стените.

Стомашно-чревнен тракт

Анорексия
Загуба на апетит или пълен отказ от храна е нормално явление при женската игуана веднага след овулацията, или през последния триместър на бременността. Мъжките могат да не се хранят по време на активното ухажване. Наскоро внесените гущери могат да не се хранят периода на приспособяване (от 2 до 6 седмици). Във всички случаи, в които се развива анорексия при гущер, който преди това се е хранил нормално се налага да се консултирате с лекар. Това може да е свидетелство за нарушение на условията на отглеждане и хранене, стрес, социален стрес или за болест, и то практически за всички болести.

Изтощение
Външно изтощението е много подобно на дехидратацията. Тя се проявява с увисване кожата на бедрата и изпъкване на контура на задните части и гръбначните прешлени на опашката. При дехидратация слюнката става жилава и лепкава, очите хлътват навътре в орбитите, кожата губи своята еластичност и провисва по цялото тялото. Постепенното изтощение е напълно естествено при анорексия. До рязко изтощение води сепсис, рак,  тежки инвазии на паразити и бъбречна недостатъчност. Най-честата причина са – ниска температура, нарушена ферментация и усвояване на храната в дебелото черво.

Гадене и повръщане
При гущерите, за разлика от змиите, е добре развит сърдечния сфинктер и повръщането не е характерно за тях. Този симптом е придружен от сериозно заболяване и често се появява в неговия терминален етап. Повръщането е често срещано при сепсис, бъбречна недостатъчност, запушване на червата, тежки паразитни инфекции. Изключение е „плюенето” след обилно пиене или изкуствено хранене, което се случва, ако гущера веднага след това се взима на ръце.

Диария
Умерено омекотяване на изпражненията е нормално при промяната в условията на отглеждане (например, с прехвърляне в друг терариум) или в промяна на храненето (хранене със сладки плодове). Най-честите причини за диария са – паразитно заболяване, обикновено се причинява от флагелати (Trichomonas, Monocercomonas), по-рядко от – ресничести (Balantidium), и най-рядко – кокцидии (Eimeria, Isospora). Бактериален ентерит, причинен от представителите на чревни бактерии при игуаните е рядкост и обикновено е придружен от генерализирана инфекция, като салмонелоза. В този случай е възможно да се открият и други симптоми: пиодермия, абсцеси, птиализъм (увеличена секреция на слюнка) и др. Вирусен и амебен ентерит при домашните игуани е изключителна рядкост.

Подуване на коремната  стена и отоци
Игуаните, подобно на много други гущери имат в коремната кухина имат големи симетрични възглавнички от мазнини, които добре се напипват при палпация и могат да оставят сянка при рентгенова снимка. При хипертрофия на това тялото то издува задната част на  коремната стена, и е лесно да се бърка с фоликули или яйца при женските, увеличени бъбреци или чуждо тяло. По принцип, патологията на всеки вътрешен орган, свързан с неговата хипертрофия, предизвиква подобни промени. Но при това трябва да са налице и симптоми за поражение на този орган или общи неспецифични симптоми за заболяване (анорексия, мускулна слабост, сънливост, неврологични заболявания).
Най-честата причина за подуване на женските е – нормална бременност или задържане на снасянето, както преди, така и след овулацията. Да се потвърди наличието на зрели фоликули или яйца, може да стане чрез рентген, обаче да се разграничат тези състояния е трудно. Това става с помощта на ултразвук, но, отново, да се различи нормална бременност от дистокия е трудно. Тук лекарят трябва да се ориентира от анамнезата. Обикновено анорексията при женските трае не повече от 5 седмици в периода преди яйценосенето. Умерено подуване на корема обикновено се наблюдава при всички игуани след прехранване, или с тежка констипация с газове в червата (дисбактериоза или след хранене със сладки плодове). При игуани, страдащи от недостиг на калций, особено при младите, освен много други заболявания, дефицитът на калций причинява болезнени спазми на червата (крампи) и след това спазъм на сфинктера и динамична обструкция на дебелото черво. Игуаната става вяла, апатична, до степен в която вече не може да се обърне от гръб по корем. Изпражнения отсъстват повече от 7 дни. Преглеждал съм възрастни игуани, при които повече от два месеца е липсвало изпражнение. В такива случаи, като правило, се развива некроза на чревната стена, и операцията е твърде дълга и травмираща, за да я издържи толкова изтощено животно.

Асцит (събиране на свободно подвижна течност в коремната кухина) при влечугите се развива по същия механизъм като при бозайниците, и обикновено е предизвикан от чернодробна, моикардна или бъбречна недостатъчност, сепсис или рак.

Уролит (камъни в пикочния мехур) – понякога се образуват при игуаните и могат да достигнат значителни размери. Те обикновено са единични, със слоеста структура, която се вижда на рентгенова снимка.

Полиурия и полидипсия (повишена жажда). Тази двойка симптоми, се среща при почти всички животни, намиращи се в бъбречна недостатъчност и рядко, но може да се наблюдава и при игуаните. Въпреки че те, за разлика например от костенурките, рядко развиват нефрологичен синдром. Много рядко, игуани могат да развият диабет, което е съпроводено и с полиурия (отделяне на голямо количесво урина) и полидипсия (повишена жажда). Той се предизвиква от начален процес на тумор в панкреаса. Вторичен диабет може да се появи на фона на хроничен сепсис, панкреатит, или сериозни метаболитни нарушения. Кратка полидипсия може да настъпи при силно дехидратирани гущери. Според моя опит, полиурия заедно с полидипсия понякога съпътстват лечението на монозахариди – маноза. Въпреки това, аз мисля, че е свързано по-скоро с използването на форсирана диуреза, както и някои лекарства със слаб диуретичен ефект, като хемодез или катосал.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by dimzel Пет Авг 02, 2013 10:33 am

Благодаря. Много полезна информация.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Marokoko Пет Авг 02, 2013 12:36 pm

Браво, хубаво е, че някой си прави труда да намира и превежда информация, дано и някой я прочете. Laughing Съгласна съм с това, че самолечението е грешка, но тогава възниква един огромен въпрос - как да бъдат накарани самите лекари да четат ? ... Laughing
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by dimzel Пет Авг 02, 2013 2:31 pm

Marokoko написа:един огромен въпрос - как да бъдат накарани самите лекари да четат ? ... Laughing
Имам проблем с превода. Аз не разбирам ..... Question 
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Eti Пет Авг 02, 2013 6:14 pm

Ира, Дими има в предвид, че трябва и самите лекари да четат и развиват. А от опит видяхме, че май нямат много такова намерениеLaughing 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by GODZI Чет Дек 03, 2015 7:01 pm

Здравейте ,
наскоро си взех игуана, все още не съм и направила съвсем отоплението и беше с обикновена 70 ват-ова крушка. Май си е изгорила едното краче , от долната част на стъпалото има кафяво петно . Изглежда точно както при нас сякаш е било мехурче и се е спукало , кожата в долния слой е по-тъмно кафява отколкото тази отгоре . Какво мога да направя за нея?

GODZI

Posts : 3
Join date : 03.12.2015

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by dimzel Чет Дек 03, 2015 8:15 pm

За съжаление, аз знам, препоръчва само в руските средства - EPLAN.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Надявам се, че модераторите ще ви посъветват средствата в българските аптеки. Можете да качвате снимки на изгаряне, за най-добрите съвети за вас.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by GODZI Чет Дек 03, 2015 8:21 pm

това е снимка на изгарянето [You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от GODZI на Чет Дек 03, 2015 8:42 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти

GODZI

Posts : 3
Join date : 03.12.2015

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by dimzel Чет Дек 03, 2015 8:27 pm

Не мога да видя снимките, за съжаление.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by dimzel Чет Дек 03, 2015 8:31 pm

Искам да добавя, че имате нужда от снимка на терариума. Така че можете да коригирате грешно място на лампата. Forum ще ви помогне със съвет.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Marokoko Пет Дек 04, 2015 3:00 pm

GODZI написа:Здравейте ,
наскоро си взех игуана, все още не съм и направила съвсем отоплението и беше с обикновена 70 ват-ова крушка. Май си е изгорила едното краче , от долната част на стъпалото има кафяво петно . Изглежда точно както при нас сякаш е било мехурче и се е спукало , кожата в долния слой е по-тъмно кафява отколкото тази отгоре . Какво мога да направя за нея?

Отговорих направо във Фейсбук. За да не се повтарям, вижте там. Аналог на ЕПЛАН тук не намерихме, за жалост.... Поразгледайте нашите терариуми, дадох Ви линк към рубриката. Игуаните изискват правилни условия и грижи. Но ако ги осигурите веднъж, после това усилие ще Ви се отплати. Питайте, каквото Ви интересува, ще се радваме да помагаме.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Основните заболявания на игуаната Empty Re: Основните заболявания на игуаната

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите