Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Късане на опашка

4 posters

Go down

Късане на опашка Empty Късане на опашка

Писане by Rumi Нед Май 12, 2013 10:47 pm

Противно на общоприетото мнение, много е лесно да се скъса опашката на игуаната. Аз бих казала, че игуаната по- скоро хвърля своята опашка от страх. За съжаление имам няколко такива случая Sad  и затова публикувам снимка. Това е Джиджи след второто й "откъсване" на опашката. Както се вижда доста високо е скъсана и беше доста неприятна гледка. Първият път дори не разбрах как я "скъса". Беше на рамото ми, стресна се и малко по- късно видяхме опашката й да се мята на земята. Вторият път майка ми в паниката си да не избяга игуаната я хванала не къде да е , а за опашката и животното, за да се освободи я хвърлило. Оказа се, че хвърлянето на опашката се явява като нервна реакция на игуаната.Тя се стресва и едно съкращаване на мускулите е достатъчно- опашката е като срязана с лазер. Игуаната е устроена така, че веднага кръвоносните съдове колабират и плътта на мястото на раната некротира много бързо, за да се предотврати смърт от кръвозагуба. Според мен тялото на игуаната отделя някакви обезболяващи вещества, защото през първият и дори вторият ден си влачат наранената опашка по земята без да показват симптоми на болка. След това обаче започват да си държат върха на опашката високо вдигната като антена (по което съдя, че започва да ги боли). Колкото по- високо ( в по- дебелата част) е скъсана, толкова е по- болезнено за игуаната и толкова по- бавно заздравява раната и израства новата опашка.
При скъсване на опашката не е необходимо да третирате с някакви лекарства. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО МАХАТЕ БАСЕЙНА С ВОДАТА ОТ ТЕРАРИУМА, докато    се затвори краят на опашката с нещо като лъскава черна тапа. После вече връщате басейна.
Извод: не позволявайте да хващат игуаната ви за опашката; когато е извънредно стресирана игуаната не я докосвайте и задържайте; внимателно следете за обзавеждането на терариума ви, да не би да има място, където животното да си заклещи опашката и в желание да се освободи, да я скъса.
Ако все пак се случи нещо подобно, не приемайте игуаната си като погрозняла или осакатена! Не е , а и животинката не се приема като такава!  flower   sunny

[You must be registered and logged in to see this link.]
Rumi
Rumi
Admin

Posts : 14
Join date : 24.04.2013

Върнете се в началото Go down

Късане на опашка Empty Re: Късане на опашка

Писане by Eti Пон Май 13, 2013 2:32 pm

Много полезна тема. Наш Тарислав 3 пъти си къса опашката. Първия път не е било при нас, но другите 2 Sad Първия път (при нас) си я скъса на 06.12.2011г, помня много добре датат, защото излезнахме да празнуваме и когато се върнахме pale . Истересното е, че за нас терариума нямаше никакви капани НО жестоко грешахме. Тари си беше скъсал опашката по много гаден начин. Личеше си, че се беше дърпал, опашката не беше се откъснала цялата, а висеше на кожата, гадно. Имаше и нещо бяло като кост, не го заведох на лекар да го изрежат (не исках да му пречинявам този стрес) и опашката му израстна от страни на тази кост сега там си има едно израстъче.
Ето го след скъсването
[You must be registered and logged in to see this link.]

После опашката му взе да расте като кука и след време тази кука се скъса някъде, даже не я намерихме...

Ето я и кукичката

[You must be registered and logged in to see this link.]

След това е излишно да казвам, че целия терариум се преобзаведе напълно. И вече нямаме такива случки cheers
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Късане на опашка Empty Re: Късане на опашка

Писане by Marokoko Сря Май 22, 2013 7:20 pm

А, тази "кука" не съм я виждала.... Леле !!! Наистина е кука!
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Късане на опашка Empty Re: Късане на опашка

Писане by Eti Сря Май 22, 2013 8:26 pm

Абе аз като ви казвам, че моето е уникално, вие не ми вярвате Very Happy
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Късане на опашка Empty Re: Късане на опашка

Писане by dimzel Чет Май 23, 2013 9:13 am

Полезна тема.Първо правило за всички новодошлия, като правило - не дръжте за опашката игуаната! Ние също откъсна опашката си игуана в детството. Така че сега опашка - това е свещен орган.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

Късане на опашка Empty Re: Късане на опашка

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите