Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

кървящи венци на Ига

5 posters

Go down

кървящи венци на Ига Empty кървящи венци на Ига

Писане by iguanodont Пет Юни 12, 2015 7:09 pm

Става въпрос за зелена игуана, женска ?, по данни на предишният собственик е 4 годишна. При мен е от 6 месеца. Терариумът е с размери 210/120/65. УВБ лампи на 30см от лежанката(която е и отоплителен уред), по цялата дължина на терариума. Температурата е относително постоянна около 30-32 през деня и 25-27 през нощта. Вече прави слънчеви бани на терасата(също добре затоплена), обезопасена, има и вана с вода. Не е кастрирана, не е снасяла. Когато я купих се хранеше в особено големи количества и без много капризи. Излизаше на разходка, близваше ме и околната среда също. Избутваше ми ръката, когато я пипам и не я насилвах. По-късно се стресна от нещо, скочи долу, скри се зад ваничката с вода(беше ходила по голяма нужда на изкуствената трева) и така цял следобед. Направи бактериална инфекция, която излекувахме с йодсептадон 10% и тридерм. До момента голяма промяна в отношенията ни няма, а и аз не я стресирам ненужно- разхожда се спокойна около мен и мъжът ми, не се стряска когато сме около нея или се движим наоколо. Преди месец открадна банан от масата и така разбрахме, че обича и това…в таблицата пише да се избягва, и аз не и дадох.. от тогава повече друга храна не вкуса – всеки ден зареждах прясна храна – тиква, тиквички, рукола, настъргано манго, понякога ябълка или портокал, листа от репи – обръщаше паничката демонстративно. На втората седмица не издържах и дадох банан, по него остана кървава следа, съвсем бледа точица и понеже си бърше устата в клона помислих, че се е наранила там – не се виждаше разранение по зъбките.. от два дена отново се появи кървене, яде само банан(Напада го хищно и изяжда цял!) и много рядко листенце-две от латинка. Няма промяна в цвета – светло зелено, със сини ивици по коремчето. Често излиза от терариума, обикаля, катери се по клона си, с часове стои на припек на прозореца и се прибира сама. Разполагам с гранофурин, но без лекарско предписание не бих мазала….тревожа се, така не приема и калций, стопила се е…няма квалифицирани лекари във Варна. Моля, помогнете!

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by shoppy Съб Юни 13, 2015 11:53 am

Другите ще се включат по -адекватно, но аз ще кажа от опит. ...игитата се пристрастяват към плодовете и са адски упорити магарета! Ако хапва по листенце -две и ака на ден -два си е чист инат! Само с упоритост ще оправите проблема с банана.За кървенето другите ще кажат,но често нараняват муцините си. Дано да е това Smile
shoppy
shoppy

Posts : 456
Join date : 04.12.2013

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Съб Юни 13, 2015 7:48 pm

Здравейте, shoppy е права, едно от най-трудните неща е да се отучи игуана от неправилно хранене. Ако игуаната е здрава и няма проблеми спокойно може да изкара и месец без храна, без последствия. Тук обаче идва голямото НО.... първо искам да попитам  - 30-32 градуса къде ги мерите? Защото ако е под лампата това е крайно недостатъчно. Точно под лампата трябва да е повече, при мен под едните лампи, вчера го мерих, беше 46, а под другите 41. 30-32 трябва да е на въздуха, но на мястото за нагряване трябва да е повече. Второ, гущера може да не яде, защото са му възпалени венците. В никакъв случай не използвайте гранофурин, той съдържа спиртно-глицеринов разтвор, а спирта е вреден за игуаните. Ако можете направете снимки на самото животно и на устата, няколко от различни ъгли. Ще питаме, специалист, но щом има кръв нещо не е наред. Игуаните често развиват стоматит, лечението е продължително и след това никога няма гаранция, че няма да се повтори. Вижте [You must be registered and logged in to see this link.] как е хванат гущера, за да му се отвори устата, ако успеете да направите снимки в близък план и да са качествени ще е супер.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Съб Юни 13, 2015 7:53 pm

Направи бактериална инфекция, която излекувахме с йодсептадон 10% и тридерм. написа:

Каква? Кой я определи, че е бактериална инфекция, а не например изгаряне или гъбички?
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Съб Юни 13, 2015 7:59 pm

с часове стои на припек на прозореца написа:

Лошото е, че стъклото филтрира УВ лъчите и така, ако седи на затворен прозорец УВБ лъчи не стигат до животното.

УВБ лампи на 30см от лежанката(която е и отоплителен уред), по цялата дължина на терариума. написа:

За пура ли говорите? Защото отоплителни пури няма, а ако са от другите и сте сложили няколко, май са много, а и 30 см за отоплителна лампа ми се струват малко. Слага се едно УВ на едното място за печене, за за може животното да има къде да се премести, те не седят постоянно под УВ-то. Самата лампа УВ се сменя на 9 месеца макс, единствено мегарей се сменя на една година, че и малко повече.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Съб Юни 13, 2015 8:09 pm

До момента голяма промяна в отношенията ни няма написа:

За това трябва доста време. Правилно правите, че не я насилвате.

яде само банан(Напада го хищно и изяжда цял!) написа:

Това като го чуя от стопанин на игуана, винаги питам: Ако детето ти иска да яде само сладолед, ще го позволиш ли? С игуаните е както при децата, цупят се, тръшкат се... моя днес се изака на пук и то яд. С две думи те са гадни, но ние трябва да издържим lol! lol! lol! lol!

И все пак смятам, че при нея неяденето може и да е от някаква травма на устата. Това е важно да се отхвърли като възможност, за да може спокойно да се надигравате кой е по-упорит.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by iguanodont Съб Юни 13, 2015 11:26 pm

Благодаря за бързите отговори! 34 градуса беше днес темп. на въздуха. Когато Нейно Кралско Величество е на терасата, отварям най-отдалеченият прозорец с мрежа(хем слънце, хем безопасно) Smile Лампите са по цялата дължина, а 30см е указано на упътване на производител, сменям ги на 6месеца(пури зоомед) има лежанка без лампа, но не се излежава там...все още сме в процес на възпитание, но вече реагира на "не", на свободен режим е, но излиза когато ние сме в стаята. Днес отново опитах да я изкуша със зелении от списъка - изяде едно листенце, близна стърготина от тиквичката и я изплю, мина през краката ми, понеже не получи друго се изака в паничката(когато е напук е мъничко аки). Ще опитам да направя снимки...Трябва да започне да се храни като преди, не приема калций! Сега има такова изобилие от полезна храна, а тя фасони прави...ще се пръсна от яд! А за игуански инат и истории стотици страници мога да изпиша lol!

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by shoppy Съб Юни 13, 2015 11:38 pm

Хахахха, качете снимки на тера и на гущера. Така ще може да се направи най -малко общо кратно! ..а за банана просто спрете да давате! От глад не сме мре как да е Smile. Упорити магарета са! Имам нов гущер и голямото приключение е да го нахраня! Гадняра от ръка изяждаше завидни количества, а паницата не я поглеждаше, докато не ми писна и казах край! Точка! Всичко друго се случва както обикновено освен, че не го храня от ръка ....да видош как за седмица почна да яде по две паници ... Само листа и нищо друго. Без плодове, тиквички и т.н. Да видиш как след месец +/- как яде к 'вото има ...
shoppy
shoppy

Posts : 456
Join date : 04.12.2013

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Нед Юни 14, 2015 4:13 pm

(пури зоомед) написа:

За тях ли казвате, че са топлещи?
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by iguanodont Нед Юни 14, 2015 10:12 pm

лежанките са отоплителният уред, а пурите са УВБ... днес ходихме на поход в гората. Изхващах Ига с отворена срещу вятъра уста - нямаше ранички в устата, направих и малко снимки... не хапна ни едно листенце, а си нарани и опашката No
снимки на тера и гущера съм качвала януари в темата бременна игуана
[You must be registered and logged in to see this link.]

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Вто Юни 16, 2015 9:00 am

А отгоре гледали ли сте я, как е?

лежанките са отоплителният уред, написа:

Мисля, че още тогава Ви казах, че на игуаната и трябва лампа за нагряване и само с подова не стават нещата.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by iguanodont Вто Юни 16, 2015 6:36 pm

няма наранявания или кожни изменения по тялото, по венците не се виждат кръвоизливи, няма индикации за други заболявания

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Marokoko Сря Юни 17, 2015 12:02 am

Ми ударило се е нещо бе, или се е одраскало... Може и нищо да му няма, то НЕ е задължително да е болно !!! Ако е еднократно и не се повтаря и не е обилно - може да не е нищо сериозно.

Това с банана ще продължи само известно време, имам предвид да отказва друга храна. Ако му се предлага друго, макар и упорити - свикват. Като е откраднало банан - нищо, да си го изяде, но не трябва да става практика.

НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ МОЖЕ ДА Е РАЗГОНЕНО. Тогава спират всякакво хранене и хапват по малко само от най-любимото... Това продължава много дълго. Има го точно описано в статията за бременността, а и за мъжкото разгонване. Споменавате, че ака по малко и то насам-натам - това е много характерно за разгонване и бременност - и за женските и за мъжките. Не винаги е напук, те маркират територии, ако са мъжки, а и момичетата буквално изпонацъкват всичко, като че нарочно, но НЕ е така... Аз по това познавам, е започва сезонът. Инати са, но не винаги е инат, ИМА СИ И ЧИСТО ФИЗИОЛОГИЧНИ ПРИЧИНИ. Ако прави яйца няма да яде, и тогава наистина само банан или квото там му е любимо, към края и това отказват.

За лежанките Ети Ви е писала - тези гущери не са пригодени за нагряване отдолу. Не е полезно. Трябва си лампа. Щом има Зоомед - това е добър вариант за УВБ и е нужно да се добавят просто някоя и друга рефлекторна/спот крушка. Евтини и ефикасни са. Аз ползвам от най-тъпите по 2 лева, Руми едни по-големи - по около 12, но това е все едно, важното е да се измери как се нагрява "мястото за припичане", както Ети Ви е казала. А лежанките направо ги изключете, подовото е за зимата и то за да вдигне общата температура, и трябва да е много ниска температурата на повърхността - на пипане съвсем хладко...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by dimzel Сря Юли 01, 2015 10:23 pm

iguanodont, можете да покажете снимки игуана и неговия терариум?
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Пон Юли 06, 2015 4:36 pm

Ира, жената го беше пуснала преди време, ето го

[You must be registered and logged in to see this image.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by iguanodont Вто Юли 07, 2015 12:00 am

Привет! Другата седмица се надявам вече да е сглобен новият дом на Ига-лига и когато мога ще пусна снимкиVery Happy След триседмично гладуване започна да се храни 3-4 пъти през деня..научила се е, когато ни види на масата да излиза и пристига на оглед...все още не ми позволява да я помилвам - голямо съскане, кихане и грухтене пада, незная кога ще свикне и дали въобще някога ще се случи...иначе се храни от ръка, сама идва да ни поблизва и когато се разхожда ни най-малко не се тревожи от хората около нея. Скоро идва приятелка на кафе, когато чу непознат глас Ига бързо дойде, пооблиза я и пак си излезе на терасата...Дано това кървене е било единичен случай и няма повече такива изпълненияSmile

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Eti Вто Юли 07, 2015 9:08 am

Чакаме с нетърпение, ако имате въпроси ще отговаряме. Устата от снимките и изглеждаше добре. Може да е захапала нещо твърдо и да се е наранила. щом сега всичко си е ОК, супер.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Marokoko Вто Юли 07, 2015 2:34 pm

Ииииииииии, хапе, а пък плюска от ръка иначе... Га яди кифтиета ни рива... Някои си остават проклети де, но е рядкост. Нема кво да се бърза де... Ти си опитвай, не много настоятелно...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by dimzel Сря Авг 05, 2015 9:41 am

Катя, аз се интересува от снимка игуана. За да разберем това нараняване или стоматит.
Благодаря. flower

Каква е игуана? има промяна?
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

кървящи венци на Ига Empty Re: кървящи венци на Ига

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите