Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бременна игуана?

3 posters

Go down

Бременна игуана?  Empty Бременна игуана?

Писане by Marokoko Пон Фев 23, 2015 1:34 pm

Здравейте! Не съм сигурна дали целнах темата, но ми трябва помощ! Снощи си купих игуанка, 4 годишна, изглежда в добро здраве,с добър апетит, НО...мисля, че бременее affraid Изчетох доста литература, разгледах темите във форума,дадох калциев бороглюконат и се заех да направя гнездо, да създам всички условия за спокойствието и здравето на принцесата. Много се страхувам, понеже скоро загубих женската си игуана с лекарско съдействие и мнооого яйца. Sad Свързах се с момчето, от което я купих и разбрах, че коремчето е видимо понаедряло от около месец и повече. Решихме съвместно да действаме до снасяне на яйцата, а после да се настани при мен. Та питанките ми са следните:
1.Имате ли инфо за ветеринар във Варна, който да се справя с профилактиката и лечението на игита(ако има варненци с яйчен опит, моля да споделят)?
2.Възможно ли е от стрес да се стигне до задържане на яйцата?(инфото ми е основно от тук [You must be registered and logged in to see this link.]
3.Според вас, по-добре ли ще е да се върне при стария собственик до износване и снасяне на яйцата?
Душата ми е свита, сякаш аз ще снасям Shocked
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Пон Фев 23, 2015 1:56 pm

Както писах - може да се задържат яйца от стрес, или поне така смятат специалисти.

За ветеринар във Варна не знам, но ще попитам и ще Ви пиша. ЗАСЕГА ОБАЧЕ ВЕТЕРИНАР НЕ ВИ ТРЯБВА. ЩОМ ЯДЕ, ПРОСТО ДАВАЙТЕ ХУБАВА ХРАНА И РЕДОВНО КАЛЦИЙ. Ветеринар трябва да се намеси, само ако има доказан проблем! Сама по себе си бременността не е болест... Може да се обърка при липса на калций или други необходими условия. Калцият трябва да се увеличи. Говорим за чист калций (калциев карбонат), не смесен с витамини. Писали сте, че сте дали борглюконат - тва не е съвсем ОК, течен през устата ли? Щом яде, значи още няма да снася. ТЕ ПРЕСТАВАТ ДА ЯДАТ, КАТО НАПРЕДНЕ БРЕМЕННОСТТА. Има типични фази, можете да прочетете [You must be registered and logged in to see this link.].

ВАЖНО - МЕСТЕНЕТО ЗАВИСИ ОТ ТОВА КЪДЕ СА ПО-ДОБРИ УСЛОВИЯТА. СПОРЕД МЕН, АКО ПРИ ВАС ИМА ВСИЧКО НЕОБХОДИМО, НЯМА ПРИЧИНА ДА НЕ СИ Я ВЗЕМЕТЕ.

ИСКАМ ДА ВИ ЗАДАМ НЯКОЛКО ВЪПРОСА -

1. Колко е голям терариумът, какви са температурите, има ли овлажнител, има ли УВБ лампа и каква е тя (на мен преди време ми бяха продали за цветя, а тя не върши ник'ва работа, а от тези за влечуги има големи боклуци, средни боклуци и хубави...)? Изобщо - опишете максимално подробно условията. НАЙ-ДОБРЕ ДАЙТЕ СНИМКИ - и на животното и на терариума. Така ще видим лесно и ясно.

2. Как умря предишната Ви игуана - и по-точно - какво Ви казаха, КАКВА Е БИЛА ПРИЧИНАТА??? Това не се случва просто така... За жалост много умират и от лекарска грешка, защото за тях няма специалисти. Ако се наложи, по-натам ще ни пратите рентгенови снимки и ще попитаме първо специализирани лекари, които понякога ни консултират. НО, засега, щом яде, моментът не е дошъл.


Последната промяна е направена от Marokoko на Пон Фев 23, 2015 3:18 pm; мнението е било променяно общо 7 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Пон Фев 23, 2015 2:14 pm

Купете си калций за влечуги БЕЗ витамин Д3. Ние ползваме ето тази [You must be registered and logged in to see this link.], препоръчана от лекар специалист. Когато игуаната порасне се увеличава калция в сместа, дори и сега може да се сложи повечко калций и по-малко витамини. Дозировката ще видите, че е 1 гр. на килограм тегло, НО КОГАТО Е БРЕМЕННА ТРЯБВА ДА СЕ УВЕЛИЧИ. Тогава е чист калций, за да не предозирате витамините. Не купувайте кво да е, защото има много боклуци. На Зоомед Рептикалциум БЕЗ витамин D3 също става.

За храненето също трябва да се информирате, в момента не разполагате с много избор, зимата основно и ние минаваме с рукола, валериана, пащърнак и настъргана оранжева тиква, чат-пат тиквени поници, настъргано резене и листа от репички. Разнообразието наваксваме през лятото. Има две таблици на нашия сайт, които всички ние ползваме, там са изброени полезните за тях храни и кое колко често може да се дава. :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Калцият и фосфорът в храната трябва да ги смятате приблизително, на око, да са в съотношение 2:1. Съдържанието им за всяка храна е дадено в таблицата. Без да полудявате, просто го имайте предвид.


Последната промяна е направена от Marokoko на Пон Фев 23, 2015 4:35 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Пон Фев 23, 2015 2:34 pm

Много е важно да не се обезпаразитява животното! Те нямат нужда от профилактично [You must be registered and logged in to see this link.], но много лекари го правят и даже препоръчват. Това са глупости. Няма да правите нищо и да му давате нищо, особено ако се окаже бременно. ТУК СТЕ НА ПРАВИЛНОТО МЯСТО, и ако ние не знаем нещо ще Ви кажем да се оправяте, но няма да Ви надрънкаме глупости. За жалост, като сте избрали този любимец, сте се хванали на едно хоро, дет' много трудно се играе. Никой не разбира нищо, но не си признава. По магазините ще се опитват да Ви продават боклуци, а лекарите ще експериментират с животното Ви. Тук ще се опитаме да помагаме да избегнете някои от тези грешки...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by iguanodont Вто Фев 24, 2015 3:25 pm

Здравейте и благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Чета ви от доста време, но за първи път пиша сега Smile Терариумът е с размери 220/110/65, температурата на вътрешната лежанка е 37С, на средната варира(зависи дали е отворена вратата), на крайната лежанка е около 24-25С (там махнах стъклото и е вход свободен). Лежанките са на 30см от УВБ пурите(според посочения от производителя параметър ) ... забравих да пиша, че лежанките са нагряващи се и това е отоплението в тера. Овлажнител нямаме, но имаме проблем с влагата като цяло, постоянно сме с конденз.. Всичко е покрито с изкуствена трева и цветя(пооскубани от игуанският народ), ваничка с вода за къпане/WC, паничка с вода и паничка с храна, два клона(единият летен, който се използва на терасата-лятната резиденция)...от снощи има и гнездо - 60/60/60...след като го натикахме не съм подредила още, не съм тапицирала новата мебел и изглежда зле, че чак се срамувам да го снимам.. Калций имам 3 вида - пудра репти калциум с Д3, пудра без Д3, течен - калц. бороглюконат 20% . Супермоделът на снимката е Сара, 4г.,112см Very Happy
[You must be registered and logged in to see this image.]
Натиска се и се гали, а от вчера вече твърде непристойно си вдига опашката Wink
[You must be registered and logged in to see this image.]
предстои тапициране с корк и изкуствена трева, а лежанките ще бъдат с планки...като стане ще метна снимки

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by iguanodont Вто Фев 24, 2015 4:47 pm

Игуарникът изглежда така, защото обитателите бяха трима. Влязох в магазина за една игуанка, но излязох с три - бяха настанени в клетка за птици, постелка -слама, поилка за хамстери, отопление нямаше...на въпроса с какво ги е хранил отговорът ме потресе - бяло пилешко месо и ябълки...сега разбирате защо ги купих и тримата. Имаше прегради и за всеки имаше всичко. До третата година се погаждаха, нареждаха се на купчинка един върху друг, всеки си имаше любимо място и не сси ги разменяха.Около третата им година групата отцепи Кузман - единият мъжкар и тогава се наложи да го подаря. Заформи се едно семейство, но април 2014г. чух хриптене от Блу, като че е сърдит, а това е нетипично за него.. преслушах го и право в ОВК, където имаше ветеринар, която уж разбира от влечуги. Байтрил и Ципрофлоксацин, на третия ден той вече съвсем не можеше да диша и до вечерта се разделихме с него. Причината била псевдомонас?! Как и къде е лепнал това - не е ясно, не са излизали цяла зима, всичко мия с топла вода..до последно беше с невероятен апетит, чудесен цвят и спокоен..Прегледаха и нея - здрава...тя го търси дни наред, драскаше по вратите като куче, обикаляше из стаите...около Коледа започна да едрее и да си променя цвета - стана пясъчна с оранжеви обеци,гребен,крачета и опашка. Намали храненето съответно и изхождането. Отидохме при "нашата" лекарка, на ехограф не й видяха половите органи, а рентгеновата снимка показа "газове" и нещо метално?! Записахме час за операция. На следващия ден повторихме снимката за да видим дали нещото се е мръднало -не е! Упоиха я, след около 20 мин звънна лекаря за да каже, че не е стигнала до чуждото тяло, но не вярва животното да оцелее, защото била пълна с яйца, които незнайно защо не били калцирани и се били разтекли и имало гной и жълтъци навсякъде...влязох в операционната, настоях да продлжи операцията, изрязваха всичко..имаше две купчини с яйца(ще опитам да кача снимки на едната купчинка)..стигнаха до чуждото тяло и се наложи упоена да снимат отново...изкараха мъничко метално подобно на телче, но с тъпи краища нещо, хубаво запечатано в мнооого гъсто парченце ако. Настаниха я в стационар и трябваше вечерта да ми се обадят за да си я взема...казаха, че опитали да я реанимират.. Sad сега разбирате защо съм в див ужас..

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Eti Вто Фев 24, 2015 7:47 pm

Като чета написаното и ми иде да си сложа въжето и да се метна отнякъде. Къв псевдомонас, тая луда ли е? Аз не съм ветеринар, но това което знам е, че единственото заболяване общо между нас и игуаната е салмонелозата. Други няма. Та... Казвате, че ни четете отдавна, не разбрахте ли, че имаме консултация с лекар (добър, не псевдо) на форума и поддържаме връзка с един от най-добрите херпетолози в света, който също много помага. Моите животни никога няма да сложа под ножа без ТОЙ да е казал. Историята Ви е покъртителна, но не се учудвам. Масово лекуват с антибиотици бременни игуани и карат собствениците да ги хранят насила No
37 градуса под лампата са малко. Фоликули ако има се виждат с УЗИ, а яйцата вече с рентген. Вижте [You must be registered and logged in to see this link.] може да Ви помогне.

Само за инфо - Недостиг на въздух/задъхване.
Недостигът на въздух е симптом за нарушение на проходимостта на горните или долните дихателни пътища или притискане на белите дробове. Причините за това са разнообразни. Външните ноздри могат да се запушат от остатъци от несменена кожа, засъхнали секрети от носната солиева жлеза, или секрет от възпалителен ринит, или от пневмония. В тези случаи гущерът диша с леко отворена устата. Обикновено така той диша и когато е прегрял. За да се потвърди диагнозата пневмония, лекарят трябва да направи изследване на секрета и рентгенова снимка в латерална / странична проекция. Вирусни и паразитни пневмонии не са характерни за игуаните, гъбична – много рядко. Млади игуани поставени в топла вода, могат да се задушат и да се удавят. Такива ситуации, както и изкуственото хранене или неумелото даване на лекарство, са причина за аспирационна пневмония – (Терминът аспирация означава попадане при вдишване на вода, кръв, хранителни остатъци в дихателните пътища, което води до развитие на инфекциозен процес. (Б. пр). Недостиг на въздух често се отбелязва, при подуване на стомаха или червата, терминални състояния (белодробен оток, камерни фибрилации, агония).
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Eti Вто Фев 24, 2015 7:52 pm

Забравих, игуаните не могат да живеят заедно. Трябва да са разделени. Специалистите изрично подчертават да не се взимат две. Ако искате две - два терариума. Дори да си играят през деня и да се разбират, има моменти, когато трябва задължително да са отделени.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Сря Фев 25, 2015 10:41 am

Игуаната не е пригодена за нагряване отдолу... Трябва да добавите лампи в тера! Задължително! Особено щом има УВБ, са Ви нужни само най-обикновени рефлекторни (спот) крушки, които са по 2 лева. С по една хубава керамична фасунка и се решава проблемът. Ще видите как ще се лепне там игуаната. Те се нагряват от лъчист източник, а не от самата температура на въздуха. Изглежда Вашите дълго време са живели на недостатъчна температура, последствията понякога идват след време. Въоръжете се с термометър, докато нагласите подходящата температура. През лятото ние слагаме по-малки ватове, защото става доста топло. Но това с нагряването на рафтовете е много погрешно за игуана! Подово за вдигане на общата температура - да, но много слабо и наистина, само за да вдига общата температура на въздуха. Поразлгедайте как са направени нашите терариуми. Аз грея с 5 крушки, едната, от които е 160 вата. Добре е да изолирате терариумите, защото стъклото губи много топлината, коркът ще свърши работа да....

Наистина не е добре да са заедно, дори да няма външни признаци за това, често единият е потиснат, а като пораснат стават и сакатлъци, дори и да са си двойка. Това за жалост никой не го вярва, докато не му се случи. И най-сладките момчета, дето никога, ама никога не са хапали и съскали - един ден го правят, когато възмажеят. Поне сто човека са ни убеждавали, че тяхната игуана не е такава и това няма да стане... Може би това е станало и с Кузман...

Сещам се и друго важно нещо - УВБ пурите се сменят на 6 месеца, иначе не правите нищо. Просто се "изхабяват" и почват проблемите. Това също не знам дали го казват по магазините, но ние имаме измервателен уред и сме проверявали....


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Фев 25, 2015 12:02 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Сря Фев 25, 2015 11:01 am

ИСТОРИЯТА Е ПОКЪРТИТЕЛНА!!! За съжаление не е единствена. За моята игуана също бяха казали, че яйцата са без черупки. И то просто се оказа, че не са били готови, и после си направиха черупки... Не е имало никакъв проблем, просто неграмотност, аз някакси се светнах и не дадох да я пипат... Сега вашата игуана, щом се гали и си вдига опашката, значи е склонна просто да допусне мъжки - тоест няма готови яйца, защото като са готови тя не го допуска. И най-вероятно, ако сега я погледнат, пак няма да има черупки... Просто защото ОЩЕ не са яйца... УЖАСНО СЪЖАЛЯВАМ, ЧЕ НЕ СМЕ СЕ ЗАПОЗНАЛИ ПРЕДИ ВСИЧКО ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ!!! Поздравявам Ви за това, че сте спасили тези игуани от магазина! Сега ако се наложи нещо - пишете първо и ще видим с какво можем да сме полезни. Дано не се налага!!! Но най-напред оправете тера - така наистина не е ок, въпреки, че са живяли дълго така, това не значи, че е добре. Те болестите започват впоследствие. Моята беше живяла години без УВБ, но когато дойде проблемът, замалко да умре. То като стане видимо ситуацията вече е много напреднала, НЕ ТРЯБВА ДА СЕ СТИГА ДО ТАМ.


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Фев 25, 2015 11:25 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Сря Фев 25, 2015 11:10 am

И последно - ако има друга игуана в тера също може да се стигне до задържане на яйца, независимо ква е - мъжка, женска, брат, сестра... Поразгледайте за [You must be registered and logged in to see this link.]. Според мен е малко рано, но по-натам ще наблюдавате дали го ползва и копае, защото ако не го иска, значи не е успешно.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by iguanodont Сря Фев 25, 2015 7:06 pm

Благодаря за подкрепата! УВБ, калций, необходимата топлина и храна са осигурени. И аз сменям пурите на 6 месеца. Добавих и почвата, избрах такава без добавки, необогатена, минах я през фурната на 250С за час и я насипах в гнездото...до момента освен към прахосмукачката и храната не е проявила интерес към друго pig
Мисля, че закупих кръстоска между игуана и морж lol!

iguanodont

Posts : 9
Join date : 16.02.2015

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Marokoko Пет Мар 13, 2015 2:13 pm

Ха, това сега го виждам! Ранко е май за копаене. Ама ще почне. Не забравяй да овлажняваш торфа. Стискаме палци всичко да е наред!
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Eti Съб Мар 14, 2015 8:21 am

минах я през фурната на 250С написа:

И това сме го правили но стана много прашна. Най-доброто (за нас) си остана заливане с вряла вода, няма прах, дезинфекция и т.н.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Бременна игуана?  Empty Re: Бременна игуана?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите