Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Грижа за гребена на игуаната

Go down

Грижа за гребена на игуаната Empty Грижа за гребена на игуаната

Писане by Eti Чет Сеп 26, 2013 1:55 pm

Грижа за гребена на игуаната

Консултация ветеринар-херпетолог Екатерина Дягилец – Московски зоопарк

               Гребенът на игуаната е несъмнено нейната украса и достойнство.

Най-честите причини за липсата на гребен или отделни шипове при възрастни игуани са:

             1. Механични повреди, наранявания или изгаряния.
             Гребенът на младите и подрастващи игуани може да бъде деформиран от "пристягането", което възниква при проблемна смяна на кожата, свързано с липса на влага. Изсъхналите люспи не падат и притискат растящите нови шипове. В този случай, на игуаната трябва да се помогне чрез увеличаване на влажността в терариума и продължителността на ежедневните вани.

Току що обеленият гребен е податлив на изгаряния. Просто казано, може да го изсушим или изгорим с твърде силна лампа за отопление. Много е важно да не се свалят шиповете на игуаната със сила. Те трябва лесно да падат сами.

          Ефективно е използването на балсам "Спасатель" на базата на масло от морски зърнастец, лосион за бебе или друг овлажняващ или омекотяващ крем. ("Спасатель" е руски препарат, но се намира в повечето български аптеки – б. пр.).

              2. Гъбична инфекция, която "яде" гребена, като правило в основата. Трябва да се използват противогъбични лекарства, след консултация с ветеринарен лекар.

              3. Вродено от природата – когато при едно здраво бебе не се развиват и растат някои шипове, при това на мястото на шипа има здрава  и чиста бабунка със зелен или кафяв цвят.
Важно е да се знае, че колкото по-малка е игуаната, толкова е по-голям е шансът да се поправи ситуацията с повредения гребен, тъй като игуаната расте и гребенът – също.

            При мъжките игуани, като правило гребенът е по-голям и по-пищен. Ярко изразени шипове са разположени най-малко до една трета от опашката. При женските гребенът е по-малък, по-къс и често попада настрани, някак си закачливо.

              Недостигът на калций се отразява на цялостното здраве на игуаната, но не засяга по никакъв начин състоянието на гребена. Важен е протеинът. Не забравяйте, че протеинът трябва да бъде с растителен, а не с животински произход (детелина, грах, боб ...) На състоянието на гребена и линеенето влияе също липсата (по-рядко излишъка), на витамини от група B.

                                                                       
Превод от – [You must be registered and logged in to see this link.]
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите