Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.

Join the forum, it's quick and easy

Ofiguanas
Ако това е първото ви посещение, моля запознайте се с често задаваните въпроси. Регистрирайте се за да можете да публикувате мнения.
Ofiguanas
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

5 posters

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Нед Дек 01, 2013 7:35 pm

Темата е тривиална, но за мен определено е проблем. Откакто спрях да бера листа игуаната няма същия апетит. Яде доста по-малко и с нежелание, когато намеря на пазара нещо, което обича се нахвърля, тоест животното е гладно и просто не харесва храната от магазина. Пакетирана в плик рукола яде много малко, както и други пакетирани листа - цикории и т. н. Или са третирани или не знам какво. Когато дам тиква, купена от някоя баба се нахвърля като див звяр. Кофти ми е, имам чувството, че гладува. Когато сервирам чинията се засилва с голям мерак, но като установи, че храната е от пакетираните салати се врътва и я зарязва. Предпочита храни купени от сергии от бабите на пазара, но стана студено и бабите се изпокриха и сега сутрин слагам храха и вечер я хвърлям. Вие какво отглеждате вкъщи и как ? Някакви идеи ? Нямам предвид домашна оранжерия като на Ети, това е решение, но нямам възможност да го направя, най-малкото нямам пространство. И все пак, вие как се справяте? Ние напоследък ядем рукола с тиква и малко андивия, струва ми се твърде бедно...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Пон Дек 02, 2013 8:16 pm

Еми зимата не може да я сравняваш с изобилието лятото. Аз взех мента и босилек, само за добавки но да ти кажа доста се котират. Аз мислих, че няма да ги плюскат, защото са адски ароматни но .... набиват, днес даже Тари си беше изял всичкоRazz 
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Сря Дек 04, 2013 10:36 am

Руколата при мен изгнива като се отвори пакета. Така се налага като я отворя да дояждам другата половина. В резултат всеки ден ям рукола. Само че тя е по-добре да се смесва с айсберг. Става добре като се добавят и чери домати и люспи пармезан. Хубав дресинг с балсамико. Това буди усещане за натрапчива липса на бутилка бяло вино. Взимам и вино. ЕГАТИ РУКОЛАТА! С босилек изобщо не искам да почвам... Италианска кухня - червено вино и т. н.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by dimzel Сря Дек 04, 2013 1:49 pm

За съжаление, във всички градове има проблем с салати през зимата. Ние също така лошо диапазон: стандарт маруля, рукола, маруля Romano, горчица. Ние добавяме нашите с Подпрозоречни растения. Това много помага.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Сря Дек 04, 2013 8:27 pm

От къде тръгна, къде стигнаlol!  Насадихме тиквени семки, много бързо стават поници, купувам кълнове от ряпа, радикио, ендивия - вече НЕ, не я ядат,  пащърнака също не го ядат... общо взето караме на рукола, кълнове, поници от тиква, тиква,  каквото е поникнало в мазето, ама не знам какво еscratch , китайска роза и опунция (по малко). Тази година отказаха всякакви салатни миксовеconfused та зимата бедно. АААААА започвам и на мама мушкатата, бегониите и теменужкитеSurprised Все още се намират врабчови чревца, живовляк, хризантеми и онова дето цяло лято бях зарината с него, а аз си мислих, че е отровно, а се оказа, че става за яденеRolling Eyes .
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пон Дек 09, 2013 3:33 pm

Мдам... тва с тиквата може да пробвам, мерси...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пет Дек 13, 2013 11:56 pm

Така, намерих едно "нещо", което се продава на пазара, произход Италия, нямам идея каква е хранителната му стойност от игуанска гледна точка. Салатката се продава под името Валериана. Това е семейство, но това растение точно е [You must be registered and logged in to see this link.] - градинска салата, полска (кълнова) салата. Много го яде, и аз се изкушавам да го давам, давам смесено с рукола и пащърнак, кълнове и малко тиква и чинията се изблизва, нещо, което зимата рядко се случва... Мисълта ми е, някой нещо е чувал, какво е това растение?! Игуанско ли е или не, аз доскоро давах само инцидентбо, но, при положение че толкова го харесва, ми се ще да знам повече...

[You must be registered and logged in to see this link.] е - малки туфички...


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:33 am; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Съб Дек 14, 2013 12:08 am

Всъщност ще питам и във форума на Линки и ще пиша, ако нещо науча, интересно е, защото много го харесва, можете да пробвате и вие, ако имате синдром на зимно злоядство...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by dimzel Съб Дек 14, 2013 8:53 pm

Диман, ние имаме подобен проблем. Ние периодично се появяват свежи салати. Видях вашата салата. Външно, той ни напомня за салата в Русия, наречен Pak Чой. Аз не знам какъв вид на салата. Но ние го купя от време на време. Нашата доставка, не е много добра.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Нед Дек 15, 2013 10:11 am

Хъм, тва като го гледам страшно ми напомня врабчовите и тученицата. Димана до какъв пазар живееш, аз такива екстри не съм виждала да се продават Shocked 

Дими виж тук - [You must be registered and logged in to see this link.]

съдържа повече фосфор от колкото калции т.е за основна храна според мен не става. За допълнение може би но не знам как стои въпроса с оксалати и гойтрогени.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пон Дек 16, 2013 3:05 pm

Оффффффффффффффффпффффсссфф.... писнà ми. Тъкмо намерих нещо... Жалко, видях го фосфора да....  Sad  Ще ти го покажа кое е растението, просто ще купя и ще ти донеса МАЛКО, за допълнение.... Но много ми писна на шапката, много.... Дино го ядеше с такова настървение и аз тъкмо се зарадвах, че няма да давам само рукола.... За допълнение не става, защото е много крехко и бързо се скапва, като се отвори кутийката се дава един път и на другия ден - втори път, за трети не става, тоест, аз все дояждам некви игуански храни.... Станала съм зелена.... А цената на салатката е 4 лв. за 100 грама....


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:35 am; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пон Дек 16, 2013 3:10 pm

Нещо като цяло с този фосфор ми е много трудно. Например сътоношението калций : фосфор в кълновете от люцерна е 32 : 70 (за 100 грама, тоест горе-долу 1:2). А тва ми е другото достъпно нещо, което игуаната обича... Тоест като добавим малко валериана, кълнове и незнамквоси към руколата и пак нарушаваме баланса...


Последната промяна е направена от Marokoko на Чет Яну 23, 2014 10:55 am; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by dimzel Чет Дек 19, 2013 4:43 pm

За мен, по-голямо зло - да е диета. Фосфор, калций, и други ..... Моята надежда е, че зимата - за кратко време. И ние отново се хранят глухарчета.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Чет Дек 19, 2013 11:10 pm

И моята и моята. Зимата е много трудно с храната. Моите купешки храни тая зима отказват, в чудо съм се видяла, ядат 1/5 от това което хапваха лятото. Е вярно, че Тарито е разгонен и затова не яде, ама и Дена намали яденето bounce
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Вто Яну 21, 2014 11:07 pm

Ето и какво ядем главно през зимата Crying or Very sad Снимките са скапани, ама сутрин все бързам та са от телефона. Задължително като основно рукола, всичко друго е пълнеж. Това което не е включено в снимката са пониците от тиква (много се харесват) и различните кълнове които си правим сами. Кактуса го няма ама той е по малко и да разнообразие и китайските рози, които са спасение за 1 ден като свърши руколата и сме забравили да купим Embarassed 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Иначе купувам такива миксове, не са най-прекрасната храна но за зимата стават

[You must be registered and logged in to see this link.]

Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Чет Яну 23, 2014 10:52 am

Ирина, растението, за което говоря не е Пак Чой, друго е, тук го наричат Валериана. Листенцата са доста по-малки от тези на Пак Чой, колкото нокът на ръка са. Ето как изглежда -

[You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:21 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Чет Яну 23, 2014 11:42 am

Ети, за мен пакетираните салати са излишни. Няма полезни неща в тях, за сметка на това не знаем какво друго има. Аз слагам по малко от Валерианата, (нали се установи, че калций : фосфор е около 1.4 : 2), задължително пащърнак (в края на краищата свикна да го яде, много дълго се мусеше, но сега няма проблем), кълнове люцерна и/или ряпа, само като добавка, и също така ОСНОВНО рукола. Забелязах обаче, че пакетираната рукола не я яде, затова купувам широколистна от пазара. Днес сложих и лъжица грах (размразен и намачкан), давам много рядко, но много обича и реших да направя изключение. Имам няколко въпроса -

1. Грахът защо бил вреден ?

2. Ира, каква е тази марула Romano ? Навсякъде четем, че марулите нямат хранителна стойност, но този вид прави изключение. Можеш ли да я снимаш?

3. Ети, кое растение наричаш "фризé" ? Тук също има неясноти, фризето за мен си е пак вид марула, има го в пликовете пакетирана салата.



Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:23 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Чет Яну 23, 2014 12:11 pm

A това, за което ти ми обясняваше, че било на глави, аз разбрах че става въпрос за съвсем друго растение, на български май се казва Резенé. И резенето не е никакво фризе...  Laughing 



Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:23 am; мнението е било променяно общо 1 път
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Чет Яну 23, 2014 11:15 pm

"Фризе"-то е ето това - [You must be registered and logged in to see this link.]. И то е вид цикория и става за основна храна. Резенето също става за всекидневна храна. Относно граха, изключително ниско съдържание на калций спрямо фосфора 0,2:1. Това първо, второ, ако си намериш пресен грах и имаш младо животно става, защото е с изключително високо съдържание на протеин, което веднага говори, че е вреден за възрастни игуани в по-големи количества или даван всеки ден. Високият протеин води до подагра. И трето - грах може да се намери или в консерва/буркан от който няма никакъв смисъл или замразен, който пак не е полезен да не кажа, че храненето със замразени храни си е направо вредно. Но няма издребняваме, за пълнеж, по мъничко, за вкус и разнообразие ПОНЯКОГА - става. Аз обаче от 2 години не съм давала, въпреки, че Тарислав умира за грах.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by dimzel Пет Фев 07, 2014 7:10 am

Добър асортимент. Знам, че в някои градове в Русия могат да се купят само един зелена салата.
dimzel
dimzel

Posts : 521
Join date : 26.04.2013
Age : 59
Location : Россия Урал

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пет Фев 07, 2014 1:11 pm

dimzel написа:Добър асортимент. Знам, че в някои градове в Русия могат да се купят само един зелена салата.

Е то тогава отглеждането на здрава игуана става наистина трудна работа! Аз опитах да правя кълнове, както и поници от тиквени смеки, които посадих в сандъче. Резултатът е - кал. От пръст и вода става кал.  lol! Нищо никъде не поникна, не знам как поне едно семенце не тръгна така дори по случайност. Основно оставаме на рукола, но лятото ще дойде пак...
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Пон Фев 10, 2014 10:34 am

Мдааа, не знаех, че фризето е цикория, СУПЕР !!! А резенето как го даваме, стържеш ли го ? (Интересен е фактът, че фигурира в таблицата, която съм превеждала аз... Продават го и на пазара до нас и аз всеки ден го гледам тъпо и го подминавам. Самата аз обичах преди да го ям, но не знам защо не съм купувала досега за игуаната... ) Shocked


Последната промяна е направена от Marokoko на Сря Мар 25, 2015 11:50 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Eti Сря Фев 12, 2014 11:51 pm

Резенето го режа на ситно. С ножицата стават чудесни. Въобще всичката храна (без тиква и пъщарнак) режа с ножица.
Eti
Eti
Admin

Posts : 1171
Join date : 24.04.2013
Location : София

http://www.ofiguanas.com

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Чет Фев 13, 2014 1:15 pm

Ае почваме с резенето.
Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Marokoko Сря Яну 21, 2015 8:59 pm

Аз глвите резене ги стържа, ти вероятно говориш за листа. Направих си и тиквени поници - мно лесно, дори и за мен, кисна семките 24 часа във вода и ги слагам в мокра пръст и отгоре насипвам около 1-2 см. През ден два поливам лекичко и доста бързо поникват.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Marokoko
Marokoko
Admin

Posts : 1379
Join date : 03.05.2013

Върнете се в началото Go down

ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА Empty Re: ХРАНЕНЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите